reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Przygotowanie pojazdu do trasy

Przygotowanie pojazdu do trasy

Odpowiednie przygotowanie samochodu ciężarowego do podróży stanowi jedną z kluczowych operacji dla wzmocnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu auta do drogi, właściciele mogą zaoszczędzić nawet 15% kosztów paliwa.

Wszelkiego rodzaju drobne usterki, gdy się skumulują mogą być przyczyną poważnej awarii oraz poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ignorowanie wszelkiego rodzaju drobnych usterek może być przyczyną wzrostu kosztów eksploatacji pojazdu.

Eksperci kampanii Green Drive, przypominają, o czym powinien pamiętać kierowca przygotowujący pojazd do trasy:

1. Sprawdź kondycję opon i ciśnienie powietrza w ogumieniu

Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest na poziomie wskazanym przez producenta samochodu. Sprawdź głębokość bieżnika i jego przydatność na określonej trasie. Usuń duże zanieczyszczenia (np. kamienie). Wydłużysz w ten sposób trwałość opon, zmniejszysz ryzyko groźnego wypadku na drodze i ograniczysz zużywane paliwo – nawet o 2 l na 100km.

2. Skontroluj mocowanie ładunku

Skontroluj rozmieszczenie i mocowanie ładunku. Właściwie zabezpieczony ładunek nie będzie utrudniał Ci prowadzenia pojazdu. Transport polega na dostarczeniu towaru do odbiorcy - nie możesz sobie pozwolić na zgubienie lub zniszczenie ładunku po drodze.

3. Regularnie sprawdzaj stan zużycia układu hamulcowego

Regularnie sprawdzaj stan tarcz hamulcowych i elementów ciernych na hamulcach. Wymień je natychmiast, jeśli zauważysz uszkodzenia. Przed każdym wyruszeniem w trasę zrób kilka hamowań testowych, żeby upewnić się, że wszystko działa. Uszkodzone hamulce nie tylko znacznie zwiększają zużycie paliwa, ale mogą też doprowadzić do zapalenia się koła.

4. Sprawdź luz w układzie kierowniczym

Przed wyjazdem w trasę sprawdź „luz” w kierownicy. Z kolei podczas jazdy monitoruj wszelkie nietypowe objawy, takie jak wrażenie „pływania” podczas jazdy lub „znoszenie” na jedną stronę. Pamiętaj, że układ kierowniczy odpowiada za skręt kół - niesprawny może zaprowadzić Cię do rowu.

5. Poziom oleju silnikowego kontroluj przed każdą trasą

Przed każdą trasą sprawdź poziom oleju w silniku. Zwróć też uwagę na to, jak często go uzupełniasz. Znikający olej może świadczyć o nieszczelnościach w układzie. Olej ma duże znaczenie dla sprawności i wydajności silnika, ale ważna jest również ilość i jakość powietrza, która dochodzi do komory spalania. Dlatego konieczna jest również regularna kontrola filtra powietrza. Brak oleju i zapchany filtr powietrza zniszczą Twój silnik.

6. Skontroluj stan zawieszenia pojazdu

Sprawdź zamocowanie, zbieżność kół oraz stan amortyzatorów. Jak? Zobacz, czy samochód nie “ciągnie” w jedną stronę i czy bieżniki opon się równomiernie zużywają – jeśli nie, „wyczytasz” z nich większość nieprawidłowości w stanie zawieszenia. Na długiej trasie możesz “zgubić” nieprawidłowo zamocowane koło.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama