Kategorie

Procedury 9100 i 4091, a odliczenie VAT

Procedury 9100 i 4091, a odliczenie VAT
Procedury 9100 i 4091, a odliczenie VAT
ShutterStock
Odliczenie podatku VAT w procedurze przetwarzania pod kontrolą celną – 9100 oraz w procedurze dopuszczenia do obrotu – 4091
Reklama

Spółka XYZ w lutym 2013 r. otrzymała dokument SAD (nr 1) poświadczający sprowadzenie do Polski towaru w procedurze przetwarzania pod kontrolą celą (procedura 9100). W w tym miesiącu odliczyła wynikający z tego dokumentu podatek naliczony. Procedura taka była konieczna, aby zbadać czy importowana maszyna spełnia wymogi techniczne wynikające z przepisów prawa UE. W czerwcu 2013 r. Spółka otrzymała kolejny SAD (nr 2) dokumentujący procedurę dopuszczenia ww. towaru (maszyny) do obrotu (4091). W rezultacie, Spółka odliczyła w czerwcu 2013 kwotę podatku naliczonego wynikającą z różnicy między kwotami wynikającymi z ww. dokumentów celnych. Czy postąpiła słusznie?

Przez import towarów (czyli przez czynność opodatkowaną VAT) należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Podatnikami (czyli podmiotami zobowiązanymi do zapłaty podatku VAT) są podmioty uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami (art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Jednocześnie, w przypadku objęcia towarów procedurą celną uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, przetwarzania pod kontrolą celną - obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą (art. 19 ust. 8 ustawy o VAT).

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny sprawy zauważyć należy, że z otrzymanego przez Spółkę XYZ dokumentu wynika, iż z chwilą objęcia towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, stała się ona podatnikiem podatku od towarów i usług. Zatem już z tą chwilą ciążył na niej obowiązek uiszczenia podatku VAT wynikający z dokonanego importu towarów (powstał obowiązek podatkowy w VAT, stała się również podatnikiem z tego tytułu).

Czy zatem Spółka XYZ we właściwych miesiącach i w prawidłowej wysokości dokonała odliczenia podatku VAT?

Reklama

W tym przypadku kluczowym jest art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Oznacza to zatem, iż Spółka XYZ już z chwilą otrzymania pierwszego dokumentu celnego (co do którego importu powstał obowiązek podatkowy VAT) nabyła uprawnienie do odliczenia kwoty podatku VAT. Prawo to, naszym zdaniem, przysługuje również w zakresie drugiego dokumentu (jedynie w zakresie pozostałej kwoty do zapłaty naliczonego podatku VAT), gdyż on niewątpliwie potwierdza dokonanie samego importu towarów w ramach dopuszczenia towaru do obrotu.

Zatem, Spółka XYZ prawidłowo rozliczyła podatek VAT. Wynika to z faktu, że pomimo istnienia dwóch różnych procedur mamy nieustannie do czynienia z tym samym towarem. Z chwilą objęcia towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, powstał obowiązek podatkowy, udokumentowany dokumentem celnym. Zaś z chwilą dopuszczenia towaru do obrotu, Spółka XYZ otrzymała kolejny dokument celny poświadczający realizację tej procedury. W rezultacie, Spółka XYZ w miesiącu lutym nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanego dokumentu celnego. W miesiącu czerwcu, Spółka XYZ również nabyła ww. prawo - w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą podatku wynikającą z pierwszego (otrzymanego w lutym) oraz drugiego (otrzymanego w czerwcu) dokumentu celnego.

Tekst: Katarzyna Ignaczak - Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?