| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Pełny VAT od bankowozów - komentarz do decyzji

Pełny VAT od bankowozów - komentarz do decyzji

Możliwość odliczenia pełnego VAT-u od tzw. bankowozów daje argument w sporach z urzędami skarbowymi. Bo odliczenie VAT-u dotyczy pojazdu, a nie przedsiębiorstwa.

Sprawa rozpatrywana przez warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny dotycząca bankowozu wykorzystywanego przez adwokata do przewożenia gotówki oraz akt objętych tajemnicą adwokacką, to kolejny przykład niedoskonałości prawa podatkowego. W Polsce w ostatnich latach mamy do czynienia z dużą niejednoznacznością przepisów prawnych, szczególnie dotyczących samochodów osobowo-ciężarowych. Podatnicy, którzy korzystają z tego typu pojazdów, często mają kłopot z ustaleniem przysługujących im praw i ciążących na nich obowiązków. Nawet jeżeli przy zakupie pojazdu przedsiębiorca kieruje się ograniczaniem kosztów swojej działalności, często spotyka się z problemem negatywnych skutków podatkowych swoich decyzji, których przyczyną są właśnie niejednoznaczne przepisy.

W rozpatrywanej przez warszawski WSA sprawie, problem stanowiła przydatność danego pojazdu do prowadzonej działalności gospodarczej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że owa „przydatność do prowadzonej działalności” to swoisty zabieg stosowany przez urzędy skarbowe, w tych sytuacjach, w których podatnikowi nie sposób zarzucić naruszenia konkretnych przepisów podatkowych. Takie praktyki powinny być jednak stosowane przez organy podatkowe w sposób bardzo wyważony, jako wyjątek. Potwierdził to w swoim wyroku warszawski sąd, który stwierdził, że ograniczenie w rozliczaniu podatku dotyczy przedmiotu, zatem samochodu, a nie podmiotu użytkującego taki pojazd i celu, dla którego jest używany. Skoro zatem przedmiot (bankowóz) nie jest objęty ograniczeniem w rozliczaniu podatku VAT, to nie powinno się takiego ograniczenia wywodzić z innych ogólnych przepisów. Warto pokreślić, że dzięki takiemu rozstrzygnięciu wielu podatników, którzy korzystają z bankowozów, uzyskało silne argumenty w ewentualnych sporach z organami podatkowymi.

Należy podkreślić, że jednoznaczne zasady rozliczania podatku VAT, gdyby były stosowane, pozytywnie przełożyłyby się na polską gospodarkę, bez przysparzania dodatkowej pracy podatnikom, organom podatkowym i sędziom WSA. W końcu, co do zasady, każdy podatnik-przedsiębiorca kupuje samochód, nie dlatego, by odliczyć od niego VAT, ale dlatego, że potrzebuje go w prowadzonej działalności. Korzystne i czytelne zasady rozliczania VAT związane z pojazdami, w tym samochodami osobowymi, są konieczne dla wyjścia rynku motoryzacyjnego ze stagnacji, ale też poprawiłyby bezpieczeństwo na drogach i pozytywnie wpłynęły na środowisko.

Komentarz: Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »