REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa spedycji, a umowa przewozu - rozróżnienia

ciężarówka, transport drogowy
ciężarówka, transport drogowy

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli przyjmuje się ofertę, w której mowa jest tylko o przewozie rzeczy, a żadne czynności konkludentne nie wskazują na istnienie dodatkowych postanowień umownych obejmujących usługi związane z przewozem, to umowa zawarta przez przyjęcie oferty jest stricte umową przewozu, a nie umową spedycji.

Dodatkowo brak koncesji nie ma wpływu na stosowanie przepisów konwencji genewskiej o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).
Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 roku wydanego w sprawie I CK 199/04. W orzeczeniu tym zostały zawarte bardzo ciekawe ustalenia dotyczące praktycznych rozróżnień umowy spedycji od umowy przewozu. Orzeczenie powstało na tle symptomatycznego stanu faktycznego.

REKLAMA

Umowa spedycji, a umowa przewozu - rozróżnienia - przykład

REKLAMA

Firma „Z”, która była w żaden sposób związana z przedmiotowym sporem, wystawiła firmie, która występowała w sporze w charakterze pozwanego, zlecenie transportowe, w którym określiła przewoźnika oraz inne okoliczności związane z przewozem towaru, takie jak rodzaj samochodu, masa przesyłki. Następnie, w trakcie wykonywania transportu, samochód wraz z towarem został skradziony. Zdaniem Sądu Najwyższego, do kradzieży doszło w warunkach rażącego niedbalstwa, którego dopuścił się kierowca pozwanej firmy. Ubezpieczyciel firmy „Z”, która zleciła przewóz, wypłacił tej firmie odszkodowanie, a następnie na zasadzie regresu wystąpił z roszczeniem do przewoźnika oraz do jego ubezpieczyciela. Podmioty te odmówiły jednak wypłaty odszkodowania. Odmowa była uzasadniana tym, że w zaistniałym stanie faktycznym przewoźnik nie był de facto przewoźnikiem, lecz występował w charakterze spedytora. Okoliczność, że podmiot, który zobowiązał się wykonać przewóz towarów, faktycznie działał w charakterze spedytora, miał zwalniać go z odpowiedzialności na podstawie art. 3 Konwencji CMR.

Podstawową kwestią, jaką należało rozstrzygnąć w sprawie było to, czy doszło do zawarcia umowy przewozu, czy też umowy spedycji. Tego rodzaju ustalenia są szczególnie trudne w sytuacji, gdy przyjmujący zlecenie nie wykonuje przewozu osobiście. W takiej bowiem sytuacji jego faktyczne czynności zbliżone są do czynności spedytora, którego zadaniem jest jednak nie przewóz, a jego organizacja oraz wykonanie innych czynności związanych z przewozem.

Umowa spedycji, a umowa przewozu - rozróżnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Sad Najwyższy przyjął następującą wykładnię przepisów. Jeżeli następuje przyjęcie oferty, w której mowa jest tylko o przewozie rzeczy, a żadne czynności dorozumiane nie wskazują na istnienie dodatkowych postanowień umownych obejmujących usługi związane z przewozem, to umowa zawarta przez przyjęcie oferty jest stricte umową przewozu, a nie umową spedycji. Jedynie ubocznie należy zauważyć, że w sprawie przez sądy orzekające nie został podzielony argument, iż nie mogło dojść do zawarcia umowy przewozu, gdyż podmiot, który zobowiązał się wykonać przewóz nie posiadał koncesji na przewozy międzynarodowe. Zdaniem sądów orzekających w sprawie, brak koncesji na przewóz zagraniczny to tylko wymóg o charakterze prawno – administracyjnym oraz z tej przyczyny nie może decydować o rodzaju zawartej umowy, której ważność jest oceniana na gruncie prawa cywilnego.

Autorzy: Łukasz Bernatowicz, radca prawny, Partner Zarządzający w Kancelarii Prawnej Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi sp. p. Piotr Rożański, aplikant radcowski w Kancelarii Prawnej Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi sp. p., ekspert ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA