| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Korekta deklaracji VAT-7, a wydłużenie terminu zwrotu podatku

Korekta deklaracji VAT-7, a wydłużenie terminu zwrotu podatku

Czy złożenie przedterminowej korekty deklaracji VAT-7 wydłuży termin zwrotu podatku?

Nasza spółka świadczy usługi transportu międzynarodowego. W składanych deklaracjach VAT-7 z uwagi, iż wykonywane przez nas czynności podlegają opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 0% wykazujemy nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Po złożeniu ostatniej deklaracji, w której wystąpiliśmy o zwrot podatku VAT na konto bankowe (termin zwrotu 60 dni) zauważyliśmy nieprawidłowości w rozliczeniach. Tym samym przygotowujemy korektę deklaracji VAT-7. Zastanawiamy się czy złożenie przedmiotowej korekty wydłuży termin oczekiwania na zwrot podatku.

Zasady zwrotu podatku VAT zostały uregulowane w art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Zgodnie z ust. 1 przywołanej regulacji, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. W myśl art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, zwrot różnicy podatku co do zasady, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Przy czym jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Jak wynika z powyższej regulacji termin zwrotu może zostać wydłużony w przypadku, gdy organ podatkowy stwierdzi, iż zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania. Ponadto należy nadmienić, iż również podatnik może przyczynić się do wydłużenia tego terminu. Dzieje się tak w przypadku złożenia korekty deklaracji przed otrzymaniem różnicy podatku. W takiej sytuacji termin zwrotu podatku liczony jest na nowo od dnia złożenia korekty.

Podatnik w dniu 24 stycznia złożył deklarację VA7-7, w której wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnych. Podatnik zwrócił się o zwrot różnicy podatku na konto bankowe w terminie 60 dni. Zatem do dnia 25 marca organ podatkowy powinien zwrócić podatek. Jednakże w dniu 11 marca Podatnik złożył korektę ww. deklaracji. Tym samym termin zwrotu upłynie dopiero 10 maja.

Reasumując, złożenie przez Spółkę korekty deklaracji VAT-7 spowoduje wydłużeniu terminu oczekiwania na zwrot podatku VAT.

Tekst: Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »