reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Eksport usług, a faktura VAT

Eksport usług, a faktura VAT

Od początku 2013 r. zmieniło się rozporządzenie w sprawie faktur w eksporcie usług. W jakim momencie należy wystawić fakturę dokumentującą eksport usług?

Z tzw. „eksportem usług” mamy do czynienia, gdy świadczona przez polską firmę usługa ma miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) znajdujące się poza granicami kraju. Ogólne zasady ustalania miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług określono w art. 28 b ustawy o VAT. Jeżeli więc z polskich przepisów wynika, że miejscem krajem opodatkowania usługi wykonywanej przez polską firmę jest inny niż Polska kraj członkowski UE lub kraj nienależący do UE, to wówczas czynność ta stanowi eksport usług. W przedstawionym zapytaniu wskazano, iż Polska firma świadczy usługi stanowiące tzw. eksport usług na rzecz innych firm z krajów członkowskich Unii Europejskiej, a więc w dalszych wyjaśnieniach Autorzy skupią się eksporcie usług na rzecz kontrahentów unijnych.

W przypadku transakcji eksportu usług, do końca 2012 r. usługodawca winien był wystawiać fakturę z tytułu świadczonej usługi w terminie określonym w § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (zwanego dalej: „rozporządzeniem w sprawie faktur”).

Jak wynikało z § 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur, faktura dokumentująca m.in. eksport usług winna być wystawiona najpóźniej w momencie powstania obowiązku podatkowego, czyli w momencie wykonania usługi (do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku eksportu usług, znajduje bowiem odpowiednie zastosowanie art. 19 ust. 19 a ustawy o VAT regulujący powstawania obowiązku podatkowego przy imporcie usług). Należy również podkreślić, iż przedmiotowe faktury nie mogły być wystawiane wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Zatem, w okresie do 31 grudnia 2012 r., polska firma świadcząca usługi uznawane za eksport usług była zobowiązana do wystawienia faktury najpóźniej w dniu wykonania przedmiotowej usługi, nie wcześniej zaś niż 30 dnia przed jej wykonaniem.

Przykład 1

Spółka „Drutpol” świadczy usługi polegające na specjalistycznej obróbce wyrobów metalowych. W listopadzie 2012 r. zawarła umowę obróbki towarów z niemiecką firmą. Usługa ta uznawana jest za eksport usług, którego miejscem świadczenia jest miejsce siedziby działalności gospodarczej kontrahenta Spółki znajdujące się w Niemczech (niemiecki kontrahent nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej). Usługa wykonana została 10 grudnia 2012 r. i w tym właśnie dniu Spółka wystawiła na rzecz niemieckiego kontrahenta fakturę, co jest postępowaniem prawidłowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama