| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Rynek transportu w Polsce - piwo napędza gospodarkę

Rynek transportu w Polsce - piwo napędza gospodarkę

Lider branży piwowarskiej w Polsce wydaje na transport 221 mln zł rocznie. Transport piwa to duża część rynku branży logistycznej w Polsce.

Według raportu Ernst & Young, Kompania Piwowarska na przewóz swoich piw wydaje rocznie około 221 mln złotych. Okazuje się również, że w skali całego kraju za sprawą KP i jej browarów pracę w branży transportowej ma 1 421 osób. To tak jakby dzięki Kompanii Piwowarskiej działała jedna z największych w Polsce firm logistycznych. KP posiada takie możliwości dzięki sieci 14 centrów dystrybucji, przy czym 3 centra usytuowane są bezpośrednio przy browarach w Poznaniu, Tychach i Białymstoku. Ponadto firma dysponuje własną dużą flotą ciężarową, którą konsekwentnie rozwija, czego efektem jest zwiększenie zatrudnienia w logistyce.

Funkcjonowanie Kompanii Piwowarskiej największą korzyść przynosi regionom, w których zlokalizowane są browary, czyli Wielkopolsce, Górnemu Śląskowi i Podlasiu. Na transport w województwie wielkopolskim KP wydaje rocznie 86,5 mln złotych i pośrednio wpływa na zatrudnienie 554 osób w tej branży. Na Śląsku jest to odpowiednio ponad 60 mln złotych i 384 miejsca pracy. Natomiast w województwie podlaskim w 2010 roku lider branży piwowarskiej wydał 39 mln złotych i wygenerował zatrudnienie dla 242 osób.
– Procesy transportowe są w naszej branży nie do przecenienia. Bardzo istotne jest bowiem, żeby piwa produkowane w KP zostały w odpowiednich warunkach i jak najkrótszym czasie dostarczone do konsumentów. Tylko wtedy zachowają swoją wysoką jakość. Cieszymy się, że dzięki realizacji dostaw piw KP rozwija się branża transportowa oraz cała polska gospodarka – mówi Konrad Czebreszuk, dyrektor ds. logistyki w Kompanii Piwowarskiej. 

Kompania Piwowarska bezpośrednio daje pracę ok. 3200 osobom, jednak będąc nabywcą i dostawcą towarów i usług, w skali całej Polski wpływa na zatrudnienie 65 000 ludzi, czyli populacji miasta wielkości Stalowej Woli, Leszna czy Kędzierzyna-Koźla. Większość z tych miejsc pracy (33 300) jest związanych z zaopatrzeniem, m.in. z transportem, na pozostałą część składają się pracownicy sektora detalicznego (9 800) i branży gastronomicznej (19 000).
Raport „Wkład Kompanii Piwowarskiej w polską gospodarkę” jest częścią badania przeprowadzonego w 2011 roku przez Ernst & Young i Regional Policy Research na zlecenie Grupy SABMiller Europe. Całe badanie dotyczyło znaczenia produkcji i sprzedaży jej piwa. Analizą objęto 10 krajów: Czechy, Węgry, Włochy, Holandię, Polskę, Rumunię, Rosję, Słowację i Wielką Brytanię. Badanie skupiało się na gospodarczym znaczeniu SABMiller w Europie i Rosji, wpływie browarów grupy na regiony, w których są one zlokalizowane, oraz na polityce w dziedzinie przedsiębiorczości społecznej i zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Materiały prasowe Kompanii Piwowarskiej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »