| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Refakturowanie usługi transportu

Refakturowanie usługi transportu

W przypadku wystawiania refaktury dotyczącej usługi transportowej przedsiębiorcy zazwyczaj mają wątpliwości, jaki dzień winien być wskazany jako data wykonania refakturowanej usługi.

Tak więc w przypadku refakturowania usługi transportowej dniem jej wykonania będzie data w której świadczenie usługi transportowej zostało faktycznie zakończone.

W przypadku usług transportowych ustawa o VAT przewiduje odstępstwa od ogólnej zasady dotyczącej powstawania obowiązku podatkowego i stanowi, iż obowiązek podatkowy z tytułu usług transportowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi, co wynika z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT. Zatem, istotny z punktu widzenia powstania obowiązku podatkowych dla usługi transportu jest moment jej wykonania i uiszczenia za nią zapłaty, ponieważ posiadając informację o dacie wykonania usługi transportowej i dacie zapłaty można określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Refakturowanie usługi transportu traktowane jest na gruncie ustawy o VAT jako świadczenie usługi transportu, dlatego też moment powstania obowiązku podatkowego winien zostać wskazany na podstawie przytoczonych powyżej szczegółowych regulacji dotyczących usługi transportu. Co za tym idzie, należy stwierdzić, iż w przypadku refakturowania usługi transportu wykonywanej na terytorium kraju, jako moment powstania obowiązku podatkowego należy wskazać dzień otrzymania całości lub części zapłaty za ową usługę, lecz obowiązek podatkowy dla refakturowej usługi powinien być wykazany nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia w którym usługa transportu faktycznie została wykonana.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »