Kategorie

Leasing samochodu – finansowy czy operacyjny?

Aleksandra Chrzanowska
Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.
ShutterStock
W czasach spowolnienia gospodarczego liczy się każda złotówka, dlatego warto rozważyć takie formy finansowania inwestycji, które przynoszą firmom więcej wymiernych korzyści. Przedsiębiorcy, którzy planują zakup samochodu, często decydują się na leasing – który z nich jednak wybrać, operacyjny czy finansowy? Jakie są między nimi różnice?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę korzyści podatkowe oraz różnice w fakturowaniu. W leasingu operacyjnym kosztem uzyskania przychodu dla Klienta jest cała rata leasingowa (kapitał + odsetki) natomiast w przypadku leasingu finansowego – odsetki oraz amortyzacja (odpisów amortyzacyjnych w leasingu finansowym dokonuje Korzystający). Jednocześnie występują znaczne różnice w fakturowaniu w zależności od rodzaju leasingu.

Reklama

Leasing operacyjny, na gruncie ustawy o podatku VAT, traktowany jest jako usługa. Stąd w tym przypadku finansujący wystawia faktury VAT na poszczególne raty leasingowe – zgodnie z harmonogramem płatności. Natomiast leasing finansowy – zgodnie z ww. ustawą – traktowany jest jako dostawa towaru.

Dlatego też wybierając tę formę leasingu Korzystający otrzyma z firmy leasingowej jedną fakturę VAT na sumę wszystkich należności leasingowych i będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT naliczonego z góry od tych płatności. Następnie, w trakcie trwania umowy leasingu finansowego, będzie otrzymywał noty księgowe na kwotę netto raty leasingowej. Dodatkowo, stawka podatku VAT w leasingu operacyjnym wynosi zawsze 23%, natomiast w leasingu finansowym tyle, ile ustawowo przypisano do danego przedmiotu.

Jakie wydatki gotówkowe poniesie klient, zawierając umowę leasingu operacyjnego, a jakie w przypadku leasingu finansowego?

Na potrzeby wyliczenia całkowitego wydatku w leasingu załóżmy, że przedsiębiorca chciałby wziąć w leasing samochód osobowy o wartości 80.000 zł netto i jest gotów wpłacić standardową kwotę udziału własnego, czyli 10 procent (8.000 zł netto). Umowa zostanie podpisana na 36 miesięcy, a koszt końcowego wykupu będzie wynosił 0,10 procent, czyli 80 zł netto. Raty leasingowe będą na poziomie 2,84 procent (liczone od wartości początkowej samochodu) w tym przypadku 2.269,57 zł.

Reklama

Taka oferta jest możliwa zarówno dla leasingu operacyjnego jak i finansowego. W obu przypadkach wydatki na raty leasingowe netto (bez VAT) wynoszą 81.704,52 zł. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze wspomniany wkład własny oraz koszt końcowego wykupu. Wydatek na leasing wyniósłby zatem 89.784,52 zł netto.

Dodatkowym wydatkiem jest podatek VAT – warto zwrócić uwagę na różnicę w terminach jego ponoszenia. Zarówno w leasingu operacyjnym, jak i finansowym podatek VAT od wszystkich płatności w naszym przykładzie wyniesie 20.650,44 zł. W leasingu operacyjnym klient zapłaci go jednak w częściach: 1.840 zł w momencie zapłaty udziału własnego, następnie po 522 zł przy zapłacie poszczególnych rat leasingowych i po zakończeniu umowy leasingu – 18,40 zł przy wykupie samochodu.

Natomiast w leasingu finansowym cała kwota będzie musiała być zapłacona jednorazowo z góry. To oznacza, że pod względem łącznych wydatków obie umowy są porównywalne, natomiast z uwagi na przepisy ustawy o podatku VAT, w leasingu finansowym klient musi dysponować większą kwotą w momencie zawarcia umowy leasingu, która będzie przeznaczona na pokrycie podatku VAT naliczonego z góry, a nie doliczonego do poszczególnych płatności leasingowych.


Dla podatników podatku VAT istnieje oczywiście możliwość rozliczenia – na zasadach ogólnych – podatku naliczonego do płatności leasingowych (w leasingu operacyjnym i finansowym). Zgodnie z przepisami ogólnymi rozliczeniu podlega 60 procent kwoty podatku VAT, jednakże nie więcej, niż 6.000 zł.

Dodatkowo, wybierając formę leasingu, klient musi również pamiętać o innych kwestiach niż tylko wydatki gotówkowe. W większości transakcji, których przedmiotem jest samochód, zawierane są umowy leasingu operacyjnego. Na leasing finansowy decydują się najczęściej firmy, które potrzebują dużej kwoty podatku VAT (do kompensaty podatku VAT naliczonego), mają możliwość indywidualnej amortyzacji lub chcą wykazać pojazdy w ewidencji środków trwałych firmy i dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.