| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > PKP Cargo: UE dołoży 14,6 mln zł do budowy terminalu w Poznaniu

PKP Cargo: UE dołoży 14,6 mln zł do budowy terminalu w Poznaniu

14,6 mln zł dołoży Unia Europejska do budowy terminalu na terenie stacji kolejowej Poznań-Franowo. Koszt całej inwestycji to ok. 40 mln zł. Terminal będzie przystosowany do
obsługi przewozów intermodalnych, czyli z wykorzystaniem kilku środków transportu.

Inwestycję będzie realizować PKP Cargo. Jak poinformował rzecznik przewoźnika Mariusz Przybylski, umowa na dofinansowanie projektu z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko została podpisana w poniedziałek przez przedstawicieli spółki i przedstawicieli Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Rzecznik poinformował, że budowa terminalu to pierwszy etap budowy centrum logistycznego przewoźnika w rejonie stacji Poznań-Franowo.

"Do końca przyszłego roku przy stacji Poznań-Franowo w ramach terminalu powstanie plac składowy o powierzchni niemal 20 tys. metrów kwadratowych wraz z układem torowym oraz dwoma rozjazdami. Według wstępnych założeń już w 2014 roku terminal mógłby obsłużyć ponad 11 tys. TEU (jednostek odpowiadających objętości 20-stopowego kontenera), a rok później ok. 26 tys. TEU" - poinformował Przybylski. Przypomniał, że to drugi terminal kontenerowy, na który PKP Cargo otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej; pierwszym był terminal w Małaszewiczach.

Łączny kosz tego projektu wyniósł 43 mln zł, z czego dofinansowanie z UE oraz z budżetu państwa stanowiło 13,4 mln zł. Stacja Poznań-Franowo usytuowana jest na linii nr 352 Swarzędz-Poznań Starołęka, stanowiącej fragment ciągu komunikacyjnego E20. Linia ta jest obwodnicą towarową w Węźle Poznańskim. Przez inne linie i łącznice ma powiązania z liniami kolejowymi w kierunku Kluczborka, Wrocławia, Zielonej Góry, granicy państwa (Kunowice), Szczecina, Piły, Bydgoszczy, Gniezna i Warszawy.

(PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »