| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Nowy port głębokowodny w Gdańsku pozwoli na "powrót Polski do morza"

Nowy port głębokowodny w Gdańsku pozwoli na "powrót Polski do morza"

W Morskim Porcie Gdańsk powstanie kolejny głębokowodny port, tym razem dla towarów masowych, dzięki któremu Polska wróci do morza. Dynamiczny rozwój DCT pozwoli Portowi w Gdańsku na dołączenie w najbliższym czasie do grona 30 największych portów na świecie, a inwestycja Sea-invest dodatkowo umocni znaczenie Portu.

Inwestycja w Porcie Północnym - głębokowodny terminal do obsługi ładunków masowych – nie wydaje się mieć jednak znaczącego wpływu na terminal DCT Gdańsk pod względem ruchu kontenerowego w tej części Morza Bałtyckiego. Mimo że przewidujemy, iż przełożenie na ruch kontenerowy nie będzie znaczące, uważamy, że możliwa będzie synergia w zakresie np. obładowywania kontenerów ładunkami masowymi np. koksem, węglem itp. 

Terminal masowy

Obecnie takie usługi (ładowania kontenerów ładunkami masowymi) wykonywane są w Gdańsku przez inne podmioty w porcie. Jeżeli nawet zaistnieje synergia między DCT Gdańsk a nowo powstałym terminalem masowym, z punktu widzenia terminalu kontenerowego niewiele ulegnie zmianie. Wciąż będziemy przeładowywać pełne kontenery, a kto wykona usługę załadowania kontenera ma z punktu widzenia operatora terminalu kontenerowego znaczenie drugorzędne.

Pojawienie się inwestycji SEA-inwest może mieć natomiast znaczenie pod kątem ewentualnej współpracy w zakresie np. ładunków chłodzonych. SEA-inwest posiada bowiem jedne z większych w Europie Zachodniej terminale do obsługi ładunków chłodzonych. Jest to jednak wizja na przyszłość. Jeśli taka współpraca miałaby szanse zaistnieć, wówczas mówilibyśmy o współpracy między SEA-inwest, DCT Gdańsk i Pomorskim Centrum Logistycznym.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK