| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Prezes CTL: Opłaty za dostęp do infrastruktury przekraczają granicę dopuszczalnych kosztów

Prezes CTL: Opłaty za dostęp do infrastruktury przekraczają granicę dopuszczalnych kosztów

Opłaty za dostęp do infrastruktury stanowią już ok. 30 proc. kosztów przewoźników kolejowych. Wysokość tych stawek jest kluczowym elementem kształtującym ceny usług przewoźników kolejowych.

Ceny bezpośrednio wpływają na naszą konkurencyjność i co za tym idzie, ilość przewiezionych ładunków, która patrząc na cały rynek kolejowy niestety nieco spadła w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Coroczna zmiana stawek powoduje, że w Polsce występuje odwracanie się naturalnych trendów transportowych. Przewóz towarów koleją jest obecnie o ok. 20 proc. droższy niż drogami. Dodatkowo stan infrastruktury sprawia, że maksymalna prędkość pociągów towarowych jest niższa niż średnia prędkość samochodów. Skutkiem tego, tam gdzie kolej powinna być konkurencyjna – w przewozach towarów na duże odległości – tak się nie dzieje. Z tych i innych powodów w Polsce mamy paradoksalną sytuację, w której przewoźnicy kolejowi nie konkurują ze sobą, ale z transportem samochodowym. W tym kontekście kluczową rolę odgrywa wysokość stawek za dostęp do infrastruktury.

Transport kolejowy: Brak stabilizacji = brak strategii inwestycyjnej

Ustalanie przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe stawek, które obowiązują tylko przez dwanaście miesięcy nie pozwala na prowadzenie stabilnej polityki inwestycyjnej. Dodatkowo, kilkunastoprocentowe podwyżki rok do roku prowadzą do pogłębiania się przepaści w konkurencyjności transportu kolejowego w stosunku do samochodowego. Aktualne stawki dostępu do infrastruktury kolejowej w Polsce są prawie dwa razy wyższe niż w krajach Europy Zachodniej, ale średnia prędkość jest prawie trzy razy niższa niż we Francji czy Niemczech, ponieważ infrastruktura jest w złym stanie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »