| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej

Nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej

W chińskiej stoczni Xingang w Tianjin odbyły się uroczystości chrztu i przekazania Polskiej Żegludze Morskiej (PŻM) statku m/s "Koszalin".

Matką chrzestną jednostki została Teresa Żurowska z koszalińskiego oddziału organizacji charytatywnej Kiwanis.

O jej wyborze zdecydowali wspólnie mieszkańcy ziemi koszalińskiej oraz armator. M/s "Koszalin" jest bliźniaczym statkiem piętnastu jednostek, które zostały zbudowane dla PŻM w stoczni Xingang w Tianjin. Jego poprzednikiem jest m/s "Szczecin", natomiast do odebrania z serii pozostaną jeszcze: m/s "Gdynia" oraz m/s "Puck". Te dwie jednostki wejdą do floty PŻM pod koniec czerwca br. 

Podręczny masowiec z chińskiej stoczni

Statek "Koszalin" jest masowcem, a więc jednostką do przewozu takich ładunków jak węgiel, zboża, fosforyty, ruda żelaza itd. Dodatkowo będzie wyposażony w cztery dźwigi. "Koszalin" to jednostka, której wielkość w fachowej nomenklaturze określa się jako handy-size, czyli "podręczny".

Nazwa ta odzwierciedla jego właściwości jako statku do wszelkiego rodzaju ładunków masowych, w różnych - nawet niewielkich - ilościach. Długość jednostki wynosi 190 m, szerokość - 28,5 m, a zanurzenie to ok. 10 m.

Jednorazowo do pięciu ładowni "Koszalina" można załadować 38 tys. ton ładunku. Zasięg jednostki to żegluga oceaniczna. Jednorazowo statek bunkruje prawie 2 tys. ton paliwa i na tym paliwie, spalając 28,5 tony na dobę, może przepłynąć ponad 20 tys. mil morskich.

Załogę m/s "Koszalin" stanowić będzie 21 polskich oficerów i marynarzy. Każdy z nich ma własną kabinę z łazienką. 

38 statków dla Polskiej Żeglugi Morskiej

Na statku są również dwie mesy (jadalnie)- oddzielnie dla oficerów i marynarzy; jest biblioteka, salon ze sprzętem audio i video oraz mała sala gimnastyczna. "Koszalin" to 30. masowiec w ramach programu odnowy tonażu Polskiej Żeglugi Morskiej na lata 2005-2015, który zakłada zbudowanie 38 statków.

W tym roku armator odbierze łącznie 13 masowców. PŻM jest przedsiębiorstwem państwowym, posiada ponad 70 statków. Zatrudnia blisko 3 tys. osób, z czego na morzu pracuje mniej więcej 2500. W Grupie PŻM pracuje około 4000 osób; większość z nich to mieszkańcy Szczecina i regionu.

(PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »