| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Będą ograniczenia dla TIRów w Gliwicach

Będą ograniczenia dla TIRów w Gliwicach

Od 10 kwietnia w Gliwicach zaczną obowiązywać ograniczenia dla ciężarówek powyżej 12 ton. TIRy nie będą mogły wjeżdżać do miasta łącznie przez pół doby - po cztery godziny w porannym i popołudniowym szczycie oraz w nocy.

Jak poinformował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, czasowe ograniczenie tonażowe będzie obowiązywało w godzinach 6-10, 14-18 oraz od północy do 4.00.

Samorząd chce w ten sposób ograniczyć tranzytowy ruch tirów na swoim terenie.

Podobne ograniczenia wprowadziły już w Polsce m.in. Wrocław i Warszawa.

"Rozwiązanie jest trudne, na pewno będzie powodowało różne konflikty i problemy. Z tym się należy liczyć, szczególnie w pierwszym okresie obowiązywania. Dlatego rozpoczynamy informowanie przedsiębiorców i mieszkańców Gliwic już teraz" - powiedział Frankiewicz. 

Ciężarówki na autostradę

Jak wyjaśnił, warunki do wprowadzenia takiego rozwiązania powstały wraz z oddaniem w pobliżu Gliwic do użytku odcinków autostrady A1 - stanowiącej obwodnicę miasta w osi północ-południe.

Głównym problemem dla miasta jest obecnie przebieg drogi krajowej nr 78 - wiodącej w tym kierunku i przecinającej śródmieście. Strefa ograniczenia ruchu obejmie głównie centrum miasta.

Została wytyczona tak, by możliwie nie utrudnić funkcjonowania przedsiębiorcom. Nie sięga m.in. centrów logistycznych w dzielnicy Sośnica i przy ul. Portowej, ani firm w specjalnej strefie ekonomicznej. 

Mandat za wjazd ciężarówką

Złamanie zakazu - egzekwowane przez policję i ITD - ma kosztować 500 zł.

Strefa ma zostać dokładnie oznakowana - informacje i mapki znajdą się kilka kilometrów wcześniej, aby kierowcy ciężarówek mieli swobodną możliwość zawrócenia lub zmiany kierunku jazdy przed zakazami.

Znaki informacyjne będą prowadziły na obwodnice - autostrady A1 i A4 oraz drogę nr 88. Zezwolenie na jazdę ciężarówkami mimo zakazu będą mogły otrzymać firmy mające bazę w mieście, a także wykonujące szczególne usługi. W Gliwicach przyjęto tu zasady zbliżone do obowiązujących w innych miastach, np. we Wrocławiu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »