reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Związkowcy: PKP Cargo chce renegocjować pakt gwarancji pracowniczych

Związkowcy: PKP Cargo chce renegocjować pakt gwarancji pracowniczych

Władze PKP Cargo chcą renegocjacji wynegocjowanego jesienią paktu gwarancji prasowniczych dla załogi spółki - informuje Henryk Grymel, przewodniczący kolejarskiej Solidarności. W ciągu najbliższych dni związkowcy mają się odnieść do propozycji zarządu.

Jak wyjaśnił Grymel, taka propozycja padła na środowym spotkaniu przedstawicieli zarządu PKP Cargo i działających w spółce związków zawodowych. 

"Padła propozycja, by wykreślić z paktu premie prywatyzacyjne dla pracowników, bo to może być niedozwolona pomoc publiczna. 

Przewozy PKP Cargo

Chcemy zobaczyć opinię, z której by to wynikało, bo naszym zdaniem tak nie jest" - powiedział związkowiec. Dodał, że druga propozycja zmiany jest taka, że jeżeli po prywatyzacji PKP Cargo przewozy liczone w ujęciu rok do roku spadną, to pakt przestanie obowiązywać. 

"Umówiliśmy się na kolejne spotkanie po 20 lutego i będziemy dalej na ten temat rozmawiać" - zadeklarował Grymel.

Pytany, czy do tego czasu związkowcy nie podejmą strajku, powiedział: "pogotowia strajkowe wciąż działają w zakładach, ale na razie czekamy na rozstrzygnięcia".

Rzecznik PKP Cargo Piotr Apanowicz powiedział w środę PAP, że negocjacje paktu jeszcze się formalnie nie zakończyły. 

"Została sporządzona notatka dotycząca zapisów paktu, ale sam pakt nie został ostatecznie zatwierdzony. Spółka przedstawiła propozycje paktu swoim organom korporacyjnym do akceptacji, zbieramy też opinie formalno-prawne. 

To samo ze swojej strony robi strona związkowa. Dlatego możemy po konsultacjach przedstawić propozycję zmiany zapisów" - wyjaśnił rzecznik.

Związkowcy sprzeciwiają się prywatyzowaniu PKP Cargo bez podpisania paktu gwarancji pracowniczych dla załogi. Poprzedni minister infrastruktury Cezary Grabarczyk kilkakrotnie deklarował, że warunkiem prywatyzacji przewoźnika jest wcześniejsze zawarcie paktu.

Niepokój związkowców budzi to, że obecny minister transportu Sławomir Nowak po objęciu stanowiska nie potwierdził oficjalnie tych deklaracji. Pakt został wynegocjowany jesienią, ale jeszcze nie został podpisany.

Związki zawodowe zdecydowały na początku lutego o powołaniu wspólnego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Zakłady spółki mają być oflagowane, a pracownicy informowani o powodach ewentualnego protestu. 

PKP Cargo: Gwarancje zatrudnienia

W wynegocjowanym w listopadzie pakcie znalazły się zapisy dotyczące m.in. gwarancji zatrudnienia - pracownicy, których staż pracy przekracza 25 lat, mają mieć gwarancję zatrudnienia do emerytury, a ci z krótszym stażem mają uzyskać 6-letnie gwarancje. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama