reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Lubuskie: Protestuje 350 kierowców firmy transportowej

Lubuskie: Protestuje 350 kierowców firmy transportowej

Ponad 350 kierowców firmy transportowej ND Polska sp. z o.o. w Płotach (Lubuskie) domaga się podwyżki podstawy wynagrodzenia. We wtorek wyjechali prywatnymi, oflagowanymi autami na ulice Zielonej Góry.

"To kolejna forma protestu po tym, jak zarząd odmówił prowadzenia rokowań i zawiadomił komisję zakładową o zamiarze zwolnienia kilku pracowników za udział w nielegalnym według pracodawcy proteście" - powiedział Bogusław Motowidełko z zielonogórskiej Solidarności.

Pracownicy strajkują od 2 stycznia, domagając się podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. W proteście uczestniczy już ponad 350 kierowców.

Jak podkreślił Motowidełko, spór zbiorowy o podwyżkę płac i poprawę warunków pracy transportowców rozpoczął się w lipcu 2011 r., a w grudniu związkowcy przeprowadzili strajk ostrzegawczy.

"Trwają właśnie rozmowy z komisją zakładową i prezydium zarządu regionu, jak ma przebiegać dalszy protest" - powiedział Motowidełko.

Obecnie płaca zasadnicza dla kierowców wynosi od 1420 zł do 2200 zł brutto, a dieta zagraniczna 41 euro. "Jeśli nie nastąpi porozumienie, to pracownikom grozi jeszcze niższa dieta niż 41 euro. Po ostatnich negocjacjach pracodawca proponuje 40 euro" - dodał Motowidełko.

"Zarząd spółki proponuje podwyżkę całości wynagrodzenia przewyższającą poziom inflacji, podczas gdy przedstawiciele związków zawodowych żądają podwyżki w wysokości dalekiej od możliwości finansowych spółki oraz nierealnych dla branży transportowej w Polsce" - przekazała w oświadczeniu przesłanym PAP dyrektor personalny ND Polska sp. z o.o. Agata Woźnicka-Giza.

Jak dodała, wobec kierowców, którzy chcą kontynuować pracę, wywierane są naciski niezgodne z prawem.

"Są to bezpośrednie groźby kierowane do osób, które pracują lub chcą pracować" - podkreśliła Woźnicka-Giza.

Kierownictwo firmy ND Polska potwierdza chęć do rozmów z organizacją związkową, aby zawrzeć porozumienie, które pozwoli na dalszy rozwój firmy oraz zachowanie miejsc pracy.

"Warunkiem koniecznym do rozmów jest natychmiastowe zaprzestanie nacisków wobec osób nieuczestniczących w strajku" - dodała Woźnicka. Protest popierają związkowcy z Francji, Belgii, Niemiec. ND Polska Spółka z o.o. jest jednym z największych przedsiębiorstw transportowych w Polsce.

Spółka powstała w 1998, jej obrót roczny wynosi około 395 mln zł. ND Polska zatrudnia 820 osób.

(PAP)


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama