reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Logistyka i transport będą zatrudniać w 2012 roku

Logistyka i transport będą zatrudniać w 2012 roku

W I kwartale 2012 r. najlepsze perspektywy zatrudnienia będą w sektorze transportu i logistyki - wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia na I kw. 2012 r.

Autorzy raportu ostrzegają, że pracodawcy oczekują znacznego spowolnienia dynamiki na rynku pracy w okresie styczeń - marzec 2012 r. Prognoza netto, czyli różnica między odsetkiem pracodawców planujących wzrost zatrudnienia a odsetkiem tych, którzy planują zwolnienia, wyniosła +3 proc.

Wśród 750 przebadanych w Polsce pracodawców 14 proc. zadeklarowało zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, a 11 proc. - redukcję liczby etatów. Natomiast 71 proc. przebadanych pracodawców nie planuje żadnych zmian personalnych, a 4 proc. nie podjęło jeszcze decyzji.

Prognoza netto na I kw. 2012 r. obniżyła się zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału - o 4 punkty procentowe, jak i rok do roku - o 2 punkty procentowe.

Transport i logistyka będą zatrudniać

Największy optymizm dotyczący zatrudnienia w I kw. 2012 r. widoczny jest w sektorach transport i logistyka oraz finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi. Prognozy netto zatrudnienia osiągają odpowiednio +15 proc. i +12 proc., w obu przypadkach jest to wynik zbliżony do poziomu z początku 2011 r.

Umiarkowanie pozytywne nastroje utrzymują się w sektorze handel detaliczny i hurtowy – prognoza netto wyniosła +7 proc.

Globalne wyniki badania wskazują, że w 31 spośród 41 badanych krajów w I kwartale 2012 r. więcej pracodawców planuje zwiększanie zatrudnienia niż jego redukcje. Największy optymizm przejawiają respondenci z Indii, Brazylii, Tajwanu, Panamy oraz Turcji.

Z kolei najbardziej sceptyczni są pracodawcy w Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Hiszpanii. Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale.

Badanie jest przeprowadzane od prawie 50 lat, aktualnie wśród blisko 65 tys. pracodawców w 41 krajach. W Polsce badanie przeprowadzono na grupie 750 firm.

Dokonano tego w formie wywiadów indywidualnych pomiędzy 20 października a 2 listopada 2011 r. ManpowerGroup, który działa w Polsce od 2001 r., oferuje m.in. usługi doradztwa personalnego, rekrutację pracowników tymczasowych czy badanie kompetencji pracowników.

(PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama