reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Miejsce świadczenia usług transportu - od lipca nowe zasady

Miejsce świadczenia usług transportu - od lipca nowe zasady

Z dniem 1 lipca 2011 r. do ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzone zostały dodatkowe regulacje prawne uściślające zasady ustalania miejsca świadczenia usług transportu towarów realizowanych na rzecz podatników.

W myśl pierwszej z regulacji, o których mowa powyżej, tj. art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej.

Wypada w tym miejscu nadmienić, iż powyższa regulacja została transponowana z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 73, poz. 392).

Zastosowanie art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT obrazuje następujący przykład:

Gamma Sp. z o.o. (z siedzibą w Krakowie) świadczy usługę transportu towarów na rzecz Beta S.A. (z siedzibą w Rzeszowie). Powyższa usługa wykonywana jest na trasie Ukraina-Rosja.

Z racji tego, iż transport towarów następuje w całości poza terytorium UE miejscem świadczenia, a zarazem opodatkowania znajduje się poza terytorium Polski. W konsekwencji Gamma Sp. z o.o. Obowiązana jest zakwalifkować ww. usługę jako świadczoną poza terytorium kraju i w ten sposób wykazać ją ewidencji i deklaracji VAT oraz udokumentować fakturą VAT.

Z kolei, regulacja wprowadzona mocą w art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT stanowi novum prawne.

W myśl ww. przepisu miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Warto zauważyć, iż do końca czerwca 2011 r. miejsce świadczenia usług odpowiadających usługom opisanym w art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT podlegało ustaleniu według zasad ogólnych (art. 28b i nast. ustawy o VAT).

Zastosowanie art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT obrazuje następujący przykład:

Alfa spółka jawna świadczy na rzecz firmy rosyjskiej (z siedzibą w Wołgogradzie) usługi transportu towarów z Lublina do Szczecina. Do czasu nowelizacji usługa ta nie podlegałaby opodatkowaniu na terytorium Polski (miejsce świadczenia – miejsce siedziby usługobiorcy, art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).

Od 1 lipca br. realizując powyższą usługę Alfa spółka jawna musi uznać – przez wzgląd na art. 28f ust. 1A pkt 2 ustawy – iż miejscem jej świadczenia jest terytorium Polski.

Oznacza to, co do zasady, konieczność zastosowania względem ww. usługi stawki 23% (za wyjątkiem przypadku, gdy usługa transportowana stanowiłaby element usługi transportu międzynarodowego – vide: § 9 ust. 1 pkt 1-2, ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

reklama

Czytaj także

Autorzy:

doradca podatkowy, Dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich konsultant podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama