reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Rosyjskie Koleje Żelazne zainteresowane przejęciem PKP Cargo

Rosyjskie Koleje Żelazne zainteresowane przejęciem PKP Cargo

 Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD) złożyły ofertę na zakup większościowego pakietu akcji polskiej spółki PKP Cargo - poinformował we wtorek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło w RŻD.

"Wiedomosti" podają, że rzecznik rosyjskich kolei odmówił skomentowania tych doniesień.

PKP Cargo ma być sprywatyzowane przy udziale inwestora strategicznego, któremu zostanie zaoferowany większościowy pakiet 50 proc. plus jedna akcja - tak na początku marca zdecydował rząd.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Massel zapowiedział na początku czerwca, że wkrótce będzie gotowa krótka lista inwestorów.

Firmy zainteresowane kupnem PKP Cargo mogły składać oferty do 12 maja. Jak poinformował w połowie maja prezes spółki Wojciech Balczun, memoranda informacyjne PKP Cargo pobrało ponad 50 podmiotów, a oferty wstępne złożyło ponad 10 potencjalnych inwestorów.

Przedstawiciele Grupy PKP informowali, że są to zarówno podmioty krajowe, z Europy, i innych części świata. Obecnie oferty są analizowane.

Powołując się na polskie media, "Wiedomosti" przekazują, że kupnem akcji PKP Cargo zainteresowane są też koleje francuskie SNCF i czeskie - Ceske Drahy.

RŻD już wcześniej chciały kupić aktywa w Europie. W 2008 r. interesowały się udziałami w niemieckich Deutsche Bahn. Prywatyzację wstrzymano z powodu kryzysu.

Według "Wiedomosti" wystawiony na sprzedaż pakiet akcji PKP Cargo wart jest 710 mln dol.

PKB Cargo w 2010 r. odnotowała 60,4 mln zł zysku wobec prawie 500 mln zł straty w 2009 r. Spółka przeszła trzyletnią restrukturyzację, w wyniku, której 14 tys. pracowników straciło pracę, spadła też liczba zakładów należących do spółki z 42 do 10.

RŻD, to jedna z największych kompanii kolejowych na świecie. W I kwartale 2011 roku miała 29,57 mld rubli (1,04 mld dol.) zysku.

Jerzy Malczyk (PAP)


reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama