reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Czy po zmianie przepisów trzeba zlecać kierowcom ponowne wykonanie badań lekarskich

Czy po zmianie przepisów trzeba zlecać kierowcom ponowne wykonanie badań lekarskich

Zmieniają się przepisy w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Nowe rozporządzenie wchodzi w życie 29 czerwca 2011 r. Okazuje się, że nie nakłada automatycznie obowiązku ponownego poddawania się przez kierowców badaniom lekarskim.

Orzeczenia lekarskie, jakie posiadają kierowcy w dniu wejścia w życie nowych przepisów, zachowują ważność do dnia ponownego lub kontrolnego badania, którego termin określił lekarz w zaświadczeniu.

Co mówią przepisy na temat badań lekarskich kierowców?

Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na tym stanowisku.

Badania lekarskie są przeprowadzane:

● do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat – co 5 lat;

● po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia – co 30 miesięcy.

Badania lekarskie wykonują lekarze uprawnieni do wykonywania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy. Szczegółowy sposób przeprowadzania badań lekarskich został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Rozporządzenie to w dotychczasowym brzmieniu przewidywało szczegółową ocenę jedynie stanu narządu wzroku, słuchu i równowagi w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Na podstawie przeprowadzonego badania uprawniony lekarz wystawiał kierowcy orzeczenie lekarskie, w którym określał datę ponownego lub kontrolnego badania.

W związku z koniecznością dostosowania do krajowego porządku prawnego dyrektyw europejskich [Dyrektywy Komisji 2009/ 112/WE z 25 sierpnia 2009 r. zmieniającej Dyrektywę Rady 91/439/EWG w sprawie praw jazdy (Dz.Urz. UE L 237 z 24 sierpnia 1991 r., s. 1) oraz Dyrektywy Komisji 2009/113/WE z 25 sierpnia 2009 r. zmieniającej Dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy (Dz.Urz. UE L 403 z 30 grudnia 2006 r., s. 18)], ustawodawca dokonał zmiany w rozporządzeniu w sprawie badań lekarskich kierowców, wprowadzając dodatkowo sposób oceny stanu zdrowia kierowców chorych na cukrzycę i padaczkę.

Kierowca zbada się na objawy cukrzycy i padaczki

Zmiana ta zaostrza kryteria uznawania kandydatów na kierowców lub kierowców za zdolnych do kierowania pojazdami, u których rozpoznano te choroby. Zmiana rozporządzenia nie wpływa jednak automatycznie na ważność orzeczeń lekarskich wydanych kierowcom przed 29 czerwca 2011 r. Nowelizacja nie powoduje również konieczności kierowania pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy na dodatkowe badania lekarskie w zakresie tych chorób.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama