| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > MI chce, by w święta można było wozić darń rolowaną

MI chce, by w święta można było wozić darń rolowaną

Ministerstwo infrastruktury chce, by w święta państwowe można było przewozić darń rolowaną ciężarówkami cięższymi niż 12 ton. Obecnie obowiązujące przepisy na to nie zezwalają.

Według resortu, zezwolenie na przewóz darni jest ważne do organizacji Euro 2012. Zakaz wyjazdu na drogi ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton od godz. 8 do 22 w dni ustawowo wolne od pracy wprowadza rozporządzenie ministra transportu z lipca 2007 roku.

Ciężarówki takie nie mogą wyjeżdżać na drogi np. w Nowy Rok, Wielkanoc, 1 i 3 maja, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie. Zakaz nie dotyczy autobusów, ale także m.in. pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych, usuwaniu awarii, pracujących przy budowie dróg i mostów, przeznaczonych do przewozu żywych zwierząt, do przewozu prasy, artykułów szybko psujących się, lekarstw, środków medycznych itp.

Resort infrastruktury przygotował nowelę rozporządzenia rozszerzającego katalog produktów szybko psujących się o darń rolowaną.

"Darń rolowana jest produktem naturalnym i sezonowym, a jej znacząca cześć produkcji wymaga szybkiego dostarczenia do odbiorcy, często w okresie letnim (podczas obowiązywania wakacyjnych zakazów ruchu pojazdów).

Wykorzystywana jest między innymi jako podłoże sportowe na boiskach, co skutkuje dużym jej zapotrzebowaniem w okresie wakacyjnym. Przygotowanie obiektów do Euro 2012 również wymaga wykorzystania darni rolowanej" - napisano w uzasadnieniu projektu noweli. Resort chce także, by z zakazu zostały wyłączone pojazdy służące do bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych - chodzi o mobilne pracownie, np. mammograficzne, z których mogą korzystać osoby, które na co dzień nie mają dostępu do tego typu sprzętu.

"Mając na względzie poprawę dostępności przeprowadzania takich badań, szczególnie w dni wolne od pracy i realizację oczekiwań społecznych, wydaje się wysoce zasadne ułatwienie poruszania się tych pojazdów w czasie, w którym obowiązują zakazy i ograniczenia w ruchu" - napisano w uzasadnieniu.

Projekt noweli do 19 maja będzie w konsultacjach społecznych. Resort chce, by znowelizowane rozporządzenie weszło w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Agata Hernik (PAP)

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK