REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport międzynarodowy. Kiedy 0 proc. VAT, kiedy brak opodatkowania, niezbędna dokumentacja

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jaką dokumentację muszą gromadzić przewoźnicy wykonujący usługi transportu międzynarodowego aby zastosować 0 proc. stawkę podatku VAT? W jakich sytuacjach usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce?

Pytanie:

Świadczymy usługi transportu międzynarodowego (tabor samochodowy; trasa z Polski do Szwajcarii jak również z Norwegii do Polski). Dotychczas odbiorcą usług był zawsze podmiot z siedzibą na terytorium Polski.

REKLAMA

W konsekwencji dla zastosowania preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT każdorazowo zbieraliśmy listy przewozowe, z których wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

W przypadku towarów importowanych – oprócz faktury i ww. listu, zbieraliśmy dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Obecnie podobne usługi będziemy świadczyć na rzecz firmy z Niemiec. Czy w przypadku świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów na rzecz firmy zagranicznej konieczne jest gromadzenie całej ww. dokumentacji?

Odpowiedź

REKLAMA

Rzeczywiście, przepisy ustawy o podatku VAT przewidują możliwość objęcia zerową stawką podatku VAT świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów. Przy czym, uzyskanie prawa do ww. preferencyjnej stawki wymaga – co do zasady - zgromadzenia przez podatnika odpowiedniej dokumentacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do zasady, bowiem w wielu jednak przypadkach dokumentacja ta nie jest konieczna. Dzieje się tak, gdy usługa transportu towarów jest świadczona na rzecz podatnika (firmy, przedsiębiorcy) zagranicznego (czyli takiego, który w Polsce nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej).

W takiej sytuacji usługa ta w ogóle nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Wystawiana jest tzw. faktura VAT NP (a nie z 0 % stawką podatku). Do jej wystawienia nie istnieje natomiast obowiązek posiadania ww. dokumentacji.

Pojęcie podatnika w przypadku usług świadczonych na rzecz podatników zagranicznych

Przypomnieć należy, że przy ustalaniu miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług w obrocie międzynarodowym pod pojęciem „podatnik” należy rozumieć nie tylko polską firmę zarejestrowaną jako podatnik podatku VAT, lecz również zagranicznego przedsiębiorcę, który prowadzi działalność gospodarczą poza terytorium Polski.

Wniosek ten wynika z brzmienia art. 28a ustawy o podatku VAT, który stanowi, iż na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1) ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2) podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Miejsce opodatkowania usług międzynarodowego transportu towarów świadczonych na rzecz firmy zagranicznej

REKLAMA

W przypadku świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika miejsce opodatkowania tych usług winno być wyznaczone na podstawie regulacji art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z przywołanym artykułem, miejscem świadczenia ww. usług jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Jednocześnie, w myśl art. 28 b ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Brzmienie powyższych przepisów pozwala uznać, że usługi międzynarodowego transportu towarów świadczone na rzecz podatników (firm) zagranicznych nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Jeśli więc polska firma świadczy usługę międzynarodowego transportu towarów na rzecz podatnika (firmy) z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, bądź też podatnika (firmy) z kraju nienależącego do Unii Europejskiej, wówczas usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Krajem opodatkowania będzie kraj nabywcy a podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku sam nabywca. Wystąpi tzw. „eksport usług”, co oznacza że nie jest konieczne gromadzenie dokumentów uprawniających do zastosowania zerowej stawki podatku VAT (usługa ta nie będzie opodatkowana w Polsce).

Przykład

Polska firma transportowa świadczy usługę międzynarodowego transportu towarów na rzecz firmy z siedzibą Rosji.

W takiej sytuacji polska firma nie musi gromadzić dokumentacji uprawniającej do stosowania zerowej stawki podatku VAT, ponieważ usługa ta nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA