| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > W lipcu 2011 nowe przepisy ADR

W lipcu 2011 nowe przepisy ADR

W 2011 roku zmieniają się przepisy dotyczące towarów niebezpiecznych (ADR) Najważniejsze zmiany dotyczą systemu szkolenia kierowców, stosowania opakowań a także stosowania zwolnień. Zmiany zaczną bezwzględnie obowiązywać od 1 lipca 2011.

Od 3 do 8 maja br. w Genewie odbyło się posiedzenie przedstawicieli poszczególnych państw, którzy przyjęli zmiany. Warto przypomnieć, że do dzisiaj stronami umowy ADR (towary niebezpieczne) jest 46 państw, nie tylko europejskich.

Obecnie głównym zagadnieniem jest dostosowanie regulacji do przepisów modelowych ONZ, co będzie przekładać się na postępujący proces harmonizacji regulacji w poszczególnych gałęziach transportu oraz zmiany w zakresie systemu szkoleń.

WAŻNE!

Zmianie ulegają liczne definicje, w tym w zakresie przewozu ratunkowego. Umowa ADR nie będzie miała zastosowania do przewozu wykonywanego lub nadzorowanego przez służby ratownicze w przypadku przewozu uszkodzonych lub zdefektowanych pojazdów do najbliższego dopuszczonego parkingu. Zwolniono z ADR także przewóz artykułów spożywczych zawierających materiały niebezpieczne (np. bita śmietana w aerozolach).


Szkolenia

Nowe regulacje wprowadzają obowiązek (dotychczas było to zalecenie niesformułowane kategorycznie), by przed rozpoczęciem wykonywania czynności związanych z towarami niebezpiecznymi każdy pracownik został odpowiednio przeszkolony. Zaświadczenia z przeszkolenia powinny być przechowywane przez okres ustalony przez „właściwą władzę”. Warto przyjąć okres co najmniej pięciu lat.

Dokumentacja

Zmieni się także praktyka przewoźnika. Musi on nie tylko upewnić się, że ma wymagane dokumenty, lecz także sprawdzić ich zawartość pod kątem odpowiedniości i kompletności.

Rozładowujący towar będzie musiał upewniać się, że ładunek spełnia wymagania przepisów (dotychczas miał nie utrudniać rozładunku i posprzątać pojazd, gdy doszło do jego zabrudzenia).

WAŻNE!

Wprowadzono nowe okresy przejściowe – jednym z najważniejszych jest ten, który pozwala, by przepisy klasyfikacyjne dotyczące materiałów szkodliwych dla środowiska, które obowiązują do 31 grudnia 2010 r., mogły być używane do 31 grudnia 2013 r.

Nowe definicje

Warto pamiętać też, że wprowadzono nowe definicje dla mieszanin oraz zmieniono definicje „flegmatyzacji” dla klasy 1. W klasie 3 (materiały ciekłe zapalne) dodano nowe nazwy towaru UN 1999. Nowa jest także definicja samonagrzewania. Dla materiałów toksycznych inhalacyjnie jest 6 nowych numerów UN. Wykreślono produkty GMMO z klasy 6.2 – PS 219 oraz przyjęto wytyczne OECD dla działania na skórę (część 2 umowy ADR).

Zmieniono także zapisy dotyczące towarów niebezpiecznych. Zmiany obejmują przebudowę kolumn wskazujących dopuszczalne kody zwolnienia LQ. Nowe wpisy polegają na podawaniu dla każdego towaru, gdy ma to zastosowanie, danych w „l” lub „kg” (część 3 umowy ADR – wykaz towarów niebezpiecznych).

Czytaj także

Autor:

doradca w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych

Źródło:

INFOR
VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »