Kategorie

Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
ShutterStock
Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadza zmiany w zasadach rozliczeń VAT od paliwa i samochodów. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. podatnicy zostali pozbawieni prawa do pełnego odliczenia VAT od tzw. samochodów z kratką. Nie odliczymy również VAT od paliwa do tych samochodów. Leasingobiorca, aby zachować pełne prawo do odliczenia, musi zarejestrować umowę (zawartą do końca 2010 r.) do 31 stycznia 2011 r.

Samochody uprawniające do odliczenia 100% VAT

Od samochodów, które nie spełniają żadnych z warunków określonych w kolumnie 2 i 3, możemy odliczyć tylko 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. VAT od paliwa odliczymy natomiast, gdy będzie ono przeznaczone do samochodów wymienionych w kolumnie 2. Rejestracja umowy leasingu, o której mowa w kolumnie 3, nie powoduje, że możemy odliczać VAT od paliwa do wymienionych w niej samochodów.

Podatnik może odliczać 100% VAT od leasingu samochodów wymienionych w kolumnie 3, gdy zarejestrował w terminie umowę zawartą przed 1 stycznia 2011 r. Prawo do odliczenia przysługuje bez uwzględniania zmian tej umowy po 1 stycznia 2011 r. Co oznacza to określenie? Ustawodawca posługuje się nim zawsze przy zmianie przepisów dotyczących samochodów. Dlatego przykładowo możemy odnieść się do interpretacji wydanych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów przejściowych.

Przede wszystkim zmiana umowy automatycznie nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT (pismo z 26 sierpnia 2005 r. Małopolskiego Urzędu Skarbowego, nr DP1/443-33/05/PG/61102):

Reklama

Z brzmienia w/w przepisu wynika, iż nie ma on zastosowania do zmian umowy dokonanych po wejściu w życie ustawy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku wprowadzenia zmian przepis ten nie znajdzie w ogóle zastosowania do umowy – będzie on w dalszym ciągu stosowany do tej części, która nie została zmieniona. Powyższe oznacza, że w sytuacji zmian wprowadzanych do umowy (po dniu 20 kwietnia 2004 r., co w sytuacji opisanej przez Spółkę nastąpiło aneksami nr 2/2004, 1/2005 i 2/2005), Podatnik jest uprawniony do korzystania z odliczenia podatku z tytułu umowy najmu samochodów ciężarowych tylko w takim zakresie, w jakim korzystał z tego odliczenia przed ich wprowadzeniem. Jeżeli w wyniku aneksów do umowy, sporządzonych po dniu wejścia w życie ustawy, nastąpiłoby zwiększenie liczby wynajmowanych samochodów lub zwiększenie wysokości obciążeń z tytułu opłat czynszowych, przedłużenie czasu trwania umowy, to czynniki te nie wywołują skutku prawnego dla zakresu odliczenia podatku z tytułu uprawnień wynikających z art. 154 w/w ustawy, tj. Podatnik zachowuje prawo do obniżenia podatku z tyt. usług najmu pojazdów w takim zakresie, w jakim prawo to przysługiwało przed zmianą umowy.

Za zmianę umowy urząd nie uznał zmiany harmonogramu spłaty rat, gdy taka możliwość była przewidziana w umowie (pismo z 24 listopada 2005 r. Urzędu Skarbowego w Olsztynie, nr US IV/III/443-81/05):

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zmiana wysokości rat była przewidziana w ogólnych warunkach umowy leasingu w dniu jej podpisania. Zmiana harmonogramu spłacanych rat poprzez zwiększenie wysokości raty leasingu o kwotę 37,58 zł brutto, którą przewidziano przedmiotową umową, nie jest zmianą umowy leasingu. Zatem stosownie do art. 154 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od całej raty czynszu.

Reklama

Według organów prawo do pełnego odliczenia VAT nie przysługuje podatnikowi, na którego rzecz dokonano cesji umowy leasingu, mimo że umowa została zarejestrowana (pismo z 6 maja 2005 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, nr 1425/021/443/30/06/IW):

Jednakże, zdaniem tut. Urzędu, wskutek przejęcia umowy leasingu nastąpi zmiana tej umowy po stronie biorącego w leasing. Zatem nie zostaną spełnione wymogi określone w art. 154 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT. Bezsprzecznie po dniu 01.06.2005 r. nastąpi zmiana jednej ze stron umowy – leasingobiorcy. Zatem przejmującemu umowę leasingu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych. Zgodnie z art. 86 ust. 7 ww. ustawy o VAT spółce będzie przysługiwało odliczenie 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania przedmiotowego samochodu nie może przekroczyć kwoty 6000 zł. Zatem stanowisko przedstawione przez spółkę w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Jak z tego wynika, w takiej sytuacji podatnik musi dokładnie przeanalizować umowę oraz aneks do niej, aby ocenić, czy zostanie pozbawiony prawa do odliczenia pełnego VAT od rat leasingowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?