reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Jak rozliczać usługi transportu międzynarodowego

Jak rozliczać usługi transportu międzynarodowego

Czy wystawiając faktury dokumentujące usługi transportu, nadal należy dzielić je na odcinki krajowe i zagraniczne? Czy może w całości należy obecnie wystawiać faktury ze stawką 0 proc.

Wykonujemy usługi transportu międzynarodowego (np. z Niemiec na Ukrainę, z Białorusi do Polski oraz na terenie kraju, ale będące częścią usługi transportu międzynarodowego) na zlecenia kontrahentów zarówno z Unii, jak i z Polski. Do tej pory przy wystawianiu faktury cały odcinek trasy dzielony był na krajowy i zagraniczny. Odcinek krajowy opodatkowany był stawką 0 proc. i wykazywany był w deklaracji VAT-7 w poz. 22, a odcinek zagraniczny (tak na terenie Unii, jak i krajów trzecich) wykazywany był jako „niepodlegający opodatkowaniu” oraz w poz. 21 deklaracji VAT-7.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy regulujące zasady ustalania miejsca świadczenia usług, tj. art. 28a–28o ustawy o VAT. Przepisy te odmiennie regulują zasady ustalania miejsca świadczenia usług na rzecz podatników oraz na rzecz niepodatników. W dalszej części odpowiedzi zakładam, że pytanie dotyczy świadczenia usług transportu międzynarodowego towarów na rzecz podatników, czyli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (art. 28a ustawy o VAT).

Artykuły 28a–28o ustawy o VAT nie przewidują szczególnego sposobu ustalania miejsca świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatników. Miejsce świadczenia tych usług, w tym usług transportu międzynarodowego, należy ustalać na zasadach ogólnych zgodnie z art. 28b ustawy o VAT.

Miejscem świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów na rzecz podatników jest zatem, co do zasady, miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Wyjątki od tej zasady określają art. 28b ust. 2–4 ustawy o VAT. Najczęściej ma zastosowanie art. 28b ust. 2 ustawy o VAT, stanowiący, że w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2010 r. miejscem świadczenia usług transportu międzynarodowego (jak również innych usług transportowych) na rzecz:

1) podatników (w uproszczeniu – firm) krajowych, tj. podatników mających siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski, znajduje się na terytorium Polski – niezależnie od trasy, na jakiej przebiega transport (z założeniem, że nie znajduje zastosowania żaden z wyjątków określonych art. 28b ust. 2–4 ustawy o VAT); w konsekwencji usługi takie podlegają w całości opodatkowaniu w Polsce według stawki 0 proc. (z założeniem, że podatnik posiada dokumenty uprawniające do zastosowania tej stawki; zob. art. 83 ust. 1 pkt 23 w zw. z art. 83 ust. 3–5 ustawy o VAT) i wykazywane są w całości w poz. 23 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D;

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama