| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Portowcy zadowoleni z zerowej stawki VAT na usługi portowe

Portowcy zadowoleni z zerowej stawki VAT na usługi portowe

25 lutego 2011.  Zerowa stawka VAT na usługi portowe to dobra decyzja dla całej gospodarki morskiej - powiedział Rafał Zahorski z Rady Interesantów Portu Szczecin, skupiającej największe portowe spółki.

Sejm, wbrew opinii resortu finansów, przyjął poprawkę PSL, wprowadzającą zerową stawkę VAT na usługi świadczone w polskich portach morskich, np. na usługi składowania towarów.

- To ogromny sukces całej gospodarki morskiej oraz wszystkich parlamentarzystów, którzy wykazali wielką odpowiedzialność i bardzo mądre podejście do sprawy VAT w portach morskich- powiedział Zahorski.

Zahorski podziękował przedstawicielom wszystkich portów morskich Polsce "za ich ogromne wsparcie i zaangażowanie".

Podkreślił, że to "jeszcze niewygrana wojna, tylko bitwa". "Mamy nadzieję, że Senat wykaże taką samą odpowiedzialność jak parlament i przyjmie poprawkę".

Dodał, że pozostaje jeszcze nierozwiązana kwestia VAT za lata 2008 - 2010, który według urzędów skarbowych powinny zapłacić spółki. Zahorski wyraził nadzieję, że i w tej sprawie nie zabraknie dobrej woli ze strony polityków, aby uzyskać korzystną dla portowców interpretację przepisów.

W połowie lutego w polskich portach rozpoczęto akcję protestacyjną przeciw stosowaniu przez urzędy skarbowe 23-procentowej stawki VAT na usługi portowe. Portowcy m.in. włączali codziennie syreny portowe oraz zbierali podpisy pod apelem do rządu. Apel poparli m.in. rektorzy szczecińskich uczelni wyższych, prezydenci Szczecina, Świnoujścia, Gdyni, Gdańska.

Sebastian Sahajdak z NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego powiedział PAP, że w poniedziałek związki zawodowe zaangażowane w protest zdecydują czy protest będzie kontynuowany i czy w jakiej formie.

Wyliczono, że ok. 100 przedsiębiorstw tylko z Zespołu Portów Szczecin-Świnoujście będzie musiało oddać łącznie 300 mln zł. Bankructwo tych podmiotów może oznaczać utratę ok. 10 tys. miejsc pracy.

W Polsce do końca 2007 r. obowiązywała zasada zerowej stawki na usługi portowe. Znowelizowane przepisy obowiązują od 2008 r. W myśl ich nowej interpretacji urzędy skarbowe oczekują od przedsiębiorców świadczących usługi portowe zapłaty zaległego VAT wraz z odsetkami za lata 2008-2010. Według ostatniej interpretacji przepisów podatkowych, zerową stawką są objęte tylko usługi świadczone na rzecz armatora morskiego.

W innych krajach stawka zerowa obowiązuje też na transport, załadunek towarów, magazynowanie, sortowanie, czy kontrolę jakości w obrębie portów morskich. W myśl obecnych polskich przepisów usługi te świadczone są nie na rzecz armatora, tylko na rzecz ładunków, i nie są zwolnione z VAT.(PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »