| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Odliczenie VAT przy leasingu samochodów po 1 stycznia 2011 roku

Odliczenie VAT przy leasingu samochodów po 1 stycznia 2011 roku

Czy po 1 stycznia 2011 roku nadal przysługuje firmom prawo odliczania całego VATu od rat leasingowych samochodów ciężarowych i tych "z kratką"? Czy pozostaje prawo do odliczenia całości podatku przy wykupie tych samochodów? Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku późniejszej sprzedaży samochodów?

Odpowiedź na Pana pytanie jest odmienna w stosunku do każdego z użytkowanych pojazdów.

W przypadku samochodu „typowo ciężarowego” po 1 stycznia 2011 roku firmom przysługuje nadal prawo do odliczenia całości VAT naliczonego z tytułu rat leasingowych. Warunkiem jest, żeby dopuszczalna masa całkowita pojazdu przekraczała 3,5 tony (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym), lub spełniał któryś z kryteriów określonych w art. 3 ust. 2 cytowanej ustawy (przepis ten pozwala na odliczenie całości VAT od niektórych typów pojazdów, np. pojazdów klasyfikowanych jako wielozadaniowy, van, pojazdów z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków, pojazdów specjalnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym). W stosunku do tego samochodu przysługuje również prawo do odliczenia całości podatku od towarów i usług przy wykupie pojazdu od leasingodawcy. W przypadku sprzedaży tego samochodu należy opodatkować sprzedaż podstawową stawką VAT (obecnie 23%).

Jeżeli chodzi o samochód „z kratką”, w stosunku do którego do końca 2010 roku istniało prawo odliczania całego VATu naliczonego z tytułu rat leasingowych, to prawo to przysługuje nadal pod warunkiem, że umowa leasingowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 roku. Takie prawo daje art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. W przypadku, gdy umowa leasingowa nie została zarejestrowana, zgodnie z art. 3 ust. 6 cytowanej ustawy zmieniającej, firmie przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego od raty leasingowej, jednak suma podatku odliczonego w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć 6.000 zł.

W przypadku wykupu samochodu od leasingodawcy, gdy wykup ten nastąpi przed 1 stycznia 2013 roku, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej firmie przysługuje prawo do odliczenia jedynie 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej niż 6.000 zł, bez względu na to, czy umowa leasingowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym czy nie. Art. 6 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym pozwala bowiem na odliczenie całości VAT w przypadku zarejestrowanych umów, wyłącznie w odniesieniu do czynszu (raty leasingowej) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy. Wątpliwości w tym miejscu mogłoby rodzić sformułowanie „inne płatności wynikające z zawartej umowy”, jednakże Ministerstwo Finansów w wydawanych interpretacjach wyraża pogląd, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością - dostawą towaru - nie związaną z samą umową leasingu (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 listopada 2010 roku sygn. IBPP2/443-713/10/BW). Należy zatem przyjąć, że wyrażone w art.6 ustawy zmieniającej prawo do odliczenia całości VAT w przypadku rejestracji umów leasingowych nie dotyczy wykupu leasingowanych samochodów.

W sytuacji późniejszej sprzedaży samochodu „z kratką”, to zgodnie z §13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług firmie przysługuje prawo do zastosowania zwolnienia w VAT w sytuacji, gdy jest to towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, a więc ich okres używania po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel wyniesie co najmniej pół roku. Ministerstwo Finansów w wydawanych interpretacjach podatkowych nie pozwala niestety zaliczać do tego półrocznego okresu czasu, w którym podatnik użytkuje pojazdy w ramach umowy leasingu (takie stanowisko zostało wyrażone na przykład we wspomnianej już interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o sygnaturze IBPP2/443-713/10/BW). Okres ten należy więc liczyć od momentu wykupu pojazdu od leasingodawcy.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK