| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Nowe kompetencje Inspekcji Transportu Drogowego

Nowe kompetencje Inspekcji Transportu Drogowego

W 2011 roku obowiązują nowe przepisy regulujące kompetencje Inspekcji Transportu Drogowego. Teraz inspektorzy mogą karać za naruszenie przepisów ruchu drogowego i sprawdzać stan trzeźwości kierowcy.

Z pewnymi wyjątkami, nowe przepisy zaczynają obowiązywać 31 grudnia 2010 roku. Zmiany wprowadza ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 225, poz. 1466)

Przepisy ustawy nowelizującej rozszerzają od 31 grudnia 2010 r. kompetencje inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 129a ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn.zm.), kontrola ruchu drogowego w odniesieniu: do kierującego pojazdem, który wykonuje przewóz drogowy (w rozumieniu ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym – j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn.zm.), w stosunku do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa – należy do Inspekcji Transportu Drogowego. Do Inspekcji Transportu Drogowego będzie też należała kontrola ruchu drogowego w odniesieniu do kierującego pojazdem, który naruszył przepisy ruchu drogowego – w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu przyrządów kontrolno-pomiarowych, przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących, który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa. W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w powyższym zakresie, inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego będą przysługiwały uprawnienia określone w art. 129 ust. 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r., w tym również wobec właściciela lub posiadacza pojazdu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »