reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Nowe kompetencje Inspekcji Transportu Drogowego

Nowe kompetencje Inspekcji Transportu Drogowego

W 2011 roku obowiązują nowe przepisy regulujące kompetencje Inspekcji Transportu Drogowego. Teraz inspektorzy mogą karać za naruszenie przepisów ruchu drogowego i sprawdzać stan trzeźwości kierowcy.

Z pewnymi wyjątkami, nowe przepisy zaczynają obowiązywać 31 grudnia 2010 roku. Zmiany wprowadza ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 225, poz. 1466)

Przepisy ustawy nowelizującej rozszerzają od 31 grudnia 2010 r. kompetencje inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 129a ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn.zm.), kontrola ruchu drogowego w odniesieniu: do kierującego pojazdem, który wykonuje przewóz drogowy (w rozumieniu ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym – j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn.zm.), w stosunku do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa – należy do Inspekcji Transportu Drogowego. Do Inspekcji Transportu Drogowego będzie też należała kontrola ruchu drogowego w odniesieniu do kierującego pojazdem, który naruszył przepisy ruchu drogowego – w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu przyrządów kontrolno-pomiarowych, przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących, który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa. W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w powyższym zakresie, inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego będą przysługiwały uprawnienia określone w art. 129 ust. 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r., w tym również wobec właściciela lub posiadacza pojazdu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama