reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?

Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?

Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku VAT od nabywanej usługi spedycyjnej, w przypadku importu towaru z Chin, za którego transport jest odpowiedzialna firma z UE bez stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce?

Spółka dokonuje importu mebli z Chin. Za całość transportu odpowiedzialna jest firma spedycyjna z Holandii (nie posiadająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności). Należność za usługę obejmuje koszty frachtu lotniczego, koszty lokalne w kraju pochodzenia towaru oraz koszty lokalne w Polsce. Należności celne i podatkowe od importu towarów są uiszczane za pośrednictwem agencji celnej działającej jako przedstawiciel pośredni Spółki. Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku VAT od nabywanej usługi spedycyjnej?

Zobacz też: Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

Opodatkowanie VAT w Polsce

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Podatek VAT jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w określonym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały uznane za wykonane w danym kraju. W tym wypadku określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania.

W analizowanej sytuacji doszło do nabycia usługi od podmiotu zagranicznego. Miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce siedziby usługobiorcy, czyli terytorium Polski (28b ust. 1 ustawy o VAT). Biorąc pod uwagę fakt, że usługodawca nie posiada w Polsce stałego miejsca działalności, podatnikiem z tego tytułu będzie nabywca usługi (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Spółka będzie więc zobowiązana do rozpoznania importu usług.

Więcej tematów dotyczących spedycji znajdziesz tutaj

Właściwa stawka VAT to w tym przypadku 0%?

Wykonywane świadczenie polega na przemieszczeniu towarów z miejsca nadania (spoza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przeznaczenia) do Polski. W związku z tym należy je uznać za usługę transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 pkt 1 lit b ustawy o VAT).

Do takich usług, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT, zastosowanie może znaleźć stawka 0%. W świetle art. 83 ust. 5 ustawy o VAT, wymaga to jednak posiadania poniższych dokumentów:

  1. listu przewozowego lub dokumentu spedytorskiego, stosowanego wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub innego dokumentu, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktury wystawionej przez przewoźnika (spedytora);
  2. dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Zobacz też: Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów

Zatem w celu zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%, spółka powinna otrzymać od spedytora dokument poświadczający, że importowany towar został sprowadzony do Polski spoza UE. Niezbędne jest także dysponowanie fakturą wystawioną przez spedytora. Ponadto konieczne jest uzyskanie dokumentów potwierdzających wliczenie wartości usługi spedycji do podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu danych towarów.

Łączne posiadanie powyższych dokumentów pozwoli spółce na zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0%. W przeciwnym razie właściwa będzie stawka 23%. Wykazanie importu usługi powinno nastąpić w rozliczeniu za okres w którym usługa ta została wykonana. Wtedy bowiem powstał w odniesieniu do niej obowiązek podatkowy (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama