reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Wyznaczenie przychodu przy świadczeniu usług w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem

Wyznaczenie przychodu przy świadczeniu usług w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem

Dropshipping stanowi model logistyczny, w ramach którego prowadzenie działalności gospodarczej opiera się na pośrednictwie handlowym przy sprzedaży przez internet. Z uwagi na specyfikę działalności, określenie przychodu na gruncie podatków dochodowych dokonywane jest w odmienny sposób, niż w przypadku tradycyjnych form działalności związanych z oferowaniem sprzedaży produktów przez internet.

Co to jest Dropshipping?

Dropshipping stanowi model logistyczny, w ramach którego prowadzenie działalności gospodarczej opiera się na pośrednictwie handlowym przy sprzedaży przez internet. Rola podmiotu pośredniczącego, prowadzącego działalność w powyższym zakresie, sprowadza się do zbierania zamówień od konsumentów oraz przekazywania ich do głównego dostawcy, który bezpośrednio realizuje wysyłkę do klienta. Pośrednik pobiera również wpłaty od klientów i przekazuje dostawcy kwoty należne za sprzedaż towarów. Wynagrodzenie przysługujące pośrednikowi stanowi zazwyczaj prowizję, o którą pomniejszana jest kwota przekazywana dostawcy towaru. Z uwagi na specyfikę działalności, określenie przychodu na gruncie podatków dochodowych dokonywane jest w odmienny sposób, niż w przypadku tradycyjnych form działalności związanych z oferowaniem sprzedaży produktów przez internet.

Zobacz też: Kiedy warto outsourcować logistykę e-sklepu?

Wyznaczenie przychodu przy świadczeniu usług w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zobacz też: Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, polegającej na standardowej sprzedaży produktów przez internet, za przychód uzyskany z danej transakcji uznać należy kwotę należną stanowiącą cenę netto towaru, a wiec pomniejszoną o udzielone rabaty bądź upusty oraz podatek od towarów i usług. Przyjęcie powyższego rozwiązania nie jest jednakże możliwe w odniesieniu do przychodów osiąganych w ramach pośredniczenia w transakcjach sprzedaży w oparciu o model dropshippingu. Podkreślenia wymaga, że w procesie sprzedaży z wykorzystaniem pośrednictwa w zakresie przekazywania zamówienia i płatności, podmiot działający w oparciu o model dropshippingu na żadnym etapie transakcji nie staje się stroną umowy sprzedaży. Przede wszystkim podmiot ten nie dokonuje zakupu towarów będących przedmiotem umowy sprzedaży, ani nie jest ich właścicielem. Dlatego wyznaczenie przychodu w wysokości kwoty otrzymanej od konsumenta tytułem zapłaty ceny za nabyty towar, która pomniejszona o wartość prowizji jest następnie przekazywana na rzecz dostawcy, byłoby nieprawidłowe. Przychodem podatnika prowadzącego działalność, stanowiącą pośrednictwo handlowe w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem będzie wyłącznie wysokość prowizji, przysługującej w związku z podejmowanymi czynnościami. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 24.08.2015r. (znak IPTPB1/4511-291/15-4/MM): "jeżeli w istocie Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pośredniczyć będzie jedynie w sprzedaży towarów handlowych (nie będzie dokonywała ich zakupu oraz nie będzie ich właścicielem), to przychodem uzyskanym z tego tytułu będzie wartość prowizji, którą stanowi różnica pomiędzy kwotą przelaną na konto bankowe Wnioskodawczyni od klienta, a kwotą przekazaną przez Nią do dostawcy (właściciela towaru) tytułem poszczególnych transakcji. Tak określony przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów (tj. koszty utrzymania strony internetowej, koszty telefonu, koszty obsługi księgowej, koszty reklamy, koszty utrzymania rachunku bankowego) stanowi podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych." Podobnej oceny dokonano również w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2.09.2015 r. (znak IBPB-1-1/4511-314/15/EN) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29.01.2016 r. (znak ITPB1/4511-1085/15/DP).

Tekst: Aleksandra Kołc, Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama