| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

Polska Spółka X, producent maszyn przemysłowych zobowiązała się dokonać dostawy części zamiennych na rzecz kontrahenta z Japonii. Towary mają zostać przetransportowane do zakładu nabywcy w Tokio. W związku z powyższym, Spółka X zamówiła usługę od niemieckiej firmy spedycyjnej polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej. Odprawa została dokonana 10.01.2016 r. Jak rozliczyć na gruncie VAT i wykazać w deklaracji VAT-7 usługę nabytą od kontrahenta z Niemiec?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem usługi związanej z obsługą przewozu towarów, która obejmuje w tym przypadku organizację odprawy celnej eksportowej w imieniu X. Usługa ta podlega opodatkowaniu w państwie siedziby usługobiorcy (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). A zatem, przedmiotowa usługa spedycji powinna zostać opodatkowana na terytorium Polski, gdyż w tym państwie znajduje się siedziba nabywcy świadczenia, tj. Spółki X.

Zobacz też: Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów

Biorąc pod uwagę fakt, że Spółka X dokonała zakupu usługi od podatnika z siedzibą w Niemczech, w analizowanej sprawie zastosowanie znajdzie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnikiem są również osoby prawne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,
  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Zobacz też: Miejsce świadczenia usługi spedycji

Zakładając zatem, że niemiecki spedytor nie ma siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to Spółka X jest podatnikiem obowiązanym do rozliczenia ww. usługi na gruncie podatku VAT. Tym samym, transakcja ta będzie stanowić po stronie X import usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT (tj. świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4).

Spółka X powinna w takiej sytuacji rozpoznać obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi spedycyjnej (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Świadczenie to podlega preferencyjnej stawce podatku 0% VAT ze względu na to, że stanowi ona świadczenie związane z eksportem towarów do Japonii. Zgodnie bowiem z art. 83 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, w tym w szczególności dotyczących załatwiania formalności celnych stosuje się stawkę 0% podatku.

Spółka X powinna wykazać przedmiotową transakcję w poz. 29 i 30 deklaracji VAT-7 („Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy”) oraz w poz. 44 i 45 („Nabycie towarów i usług pozostałych”).

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »