reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

Polska Spółka X, producent maszyn przemysłowych zobowiązała się dokonać dostawy części zamiennych na rzecz kontrahenta z Japonii. Towary mają zostać przetransportowane do zakładu nabywcy w Tokio. W związku z powyższym, Spółka X zamówiła usługę od niemieckiej firmy spedycyjnej polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej. Odprawa została dokonana 10.01.2016 r. Jak rozliczyć na gruncie VAT i wykazać w deklaracji VAT-7 usługę nabytą od kontrahenta z Niemiec?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem usługi związanej z obsługą przewozu towarów, która obejmuje w tym przypadku organizację odprawy celnej eksportowej w imieniu X. Usługa ta podlega opodatkowaniu w państwie siedziby usługobiorcy (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). A zatem, przedmiotowa usługa spedycji powinna zostać opodatkowana na terytorium Polski, gdyż w tym państwie znajduje się siedziba nabywcy świadczenia, tj. Spółki X.

Zobacz też: Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów

Biorąc pod uwagę fakt, że Spółka X dokonała zakupu usługi od podatnika z siedzibą w Niemczech, w analizowanej sprawie zastosowanie znajdzie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnikiem są również osoby prawne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,
  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Zobacz też: Miejsce świadczenia usługi spedycji

Zakładając zatem, że niemiecki spedytor nie ma siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to Spółka X jest podatnikiem obowiązanym do rozliczenia ww. usługi na gruncie podatku VAT. Tym samym, transakcja ta będzie stanowić po stronie X import usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT (tj. świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4).

Spółka X powinna w takiej sytuacji rozpoznać obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi spedycyjnej (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Świadczenie to podlega preferencyjnej stawce podatku 0% VAT ze względu na to, że stanowi ona świadczenie związane z eksportem towarów do Japonii. Zgodnie bowiem z art. 83 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, w tym w szczególności dotyczących załatwiania formalności celnych stosuje się stawkę 0% podatku.

Spółka X powinna wykazać przedmiotową transakcję w poz. 29 i 30 deklaracji VAT-7 („Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy”) oraz w poz. 44 i 45 („Nabycie towarów i usług pozostałych”).

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama