Kategorie

Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom

Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom.
Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom.
ShutterStock
Niektórzy pracodawcy, z uwagi na obowiązywanie wewnętrznych regulaminów bądź kodeksów dobrych praktyk, przyznają swoim emerytowanym, byłym pracownikom różnego rodzaju świadczenia, zarówno o charakterze rzeczowym jak i pieniężnym. Analizując skutki podatkowe przekazania wyżej określonym osobom przysporzeń, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Jak wynika z przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), przychód stanowią otrzymane bądź postawione do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Momentem powstania przychodu jest, co do zasady, moment rzeczywistego otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy lub innych wartości. Ustawa o PDOF rozróżnia uzyskiwane przez podatnika przychody z uwagi na poszczególne ich źródła, wyodrębniając m.in. przychody ze stosunku pracy oraz stosunków pokrewnych, jak również przychody z innych źródeł (art. 10 ust. 1 ustawy o PDOF). Przysporzenia uzyskiwane przez byłych pracowników, pobierających już świadczenia emerytalne, należy rozpatrywać w kategorii przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF. W świetle art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF, od należności uzyskiwanych z tego tytułu przewidziany został zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. W powyższych okolicznościach, zakład pracy przyznający świadczenie zobowiązany jest zasadniczo do pobrania kwot podatku w odpowiedniej wysokości (art. 41 ust. 4 ustawy o PDOF) oraz do przekazania ich na rzecz urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika (zakładu pracy) w terminie do 20 dnia miesiąca następującego, po miesiącu w którym pobrano podatek (art. 42 ust. 1 ustawy o PDOF). Na zakładzie pracy ciążą również obowiązki informacyjne w zakresie wystawienia deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR oraz przesłania deklaracji do ww. urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (art. 42 ust. 1a ustawy o PDOF).

Zwrócić należy jednakże uwagę, że nie każde świadczenie skierowane przez byłego pracodawcę do emerytowanych pracowników generuje powstanie obowiązku zapłaty podatku na gruncie ustawy o PDOF.

Zobacz też: Miejsce świadczenia usługi spedycji

Na podstawie regulacji art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PDOF, ustawodawca zwolnił z opodatkowania świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych (do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł). Zastosowanie ww. zwolnienia wymaga zatem spełnienia następujących przesłanek:

 • osoba otrzymująca świadczenie powinna posiadać status emeryta bądź rencisty,
 • świadczenie powinno wynikać ze stosunku pracy (lub stosunków pokrewnych) uprzednio łączącego tę osobę z zakładem pracy.

Ponadto zwolnieniu podlegają jedynie świadczenia do łącznej wysokości 2 280 zł w skali roku podatkowego.  Zwrócić należy również uwagę, że literalne brzmienie omawianego przepisu nie uzależnia możliwości zastosowania przedmiotowego zwolnienia od tego, by podmiotem wypłacającym świadczenie na rzecz emeryta bądź rencisty był wyłącznie podmiot będący dla niego byłym zakładem pracy, co potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29.10.2015 r. (znak IPPB4/4511-1036/15-3/AK).

Zobacz też: Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

W art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PDOF przewidziano również zwolnienie z opodatkowania dotyczące zapomóg otrzymanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł. Przywołana regulacja pozwala na zwolnienie z opodatkowania świadczeń przyznanych w formie wsparcia finansowego dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Organy podatkowe podkreślają przy tym, że zwolnieniu na gruncie przywołanego przepisu, podlegają wyłącznie zapomogi wypłacone w związku z zaistnieniem okoliczności wskazanych przez ustawodawcę. Dla oceny dopuszczalności skorzystania z przywołanego zwolnienia konieczna jest prawidłowa interpretacja pojęć określających sytuacje, będące podstawą wypłaty zapomogi, jakich użyto w analizowanej regulacji. W tym celu posłużyć się można wykładnią dokonaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z 25.07.2013 r., znak IPTPB1/415-280/13-5/KO), zgodnie z którą: „pod pojęciem „indywidualnego zdarzenia losowego” można rozumieć wszelkie nagłe, niespodziewane, pojedyncze zdarzenia wywołane przyczynami zewnętrznymi, których nie można przewidzieć, a które są niezależne od człowieka, nawet przy zachowaniu należytej staranności. Przez „klęskę żywiołową” rozumieć z kolei należy zdarzenie spowodowane niszczycielskim działaniem sił przyrody, jak powodzie, huragany, ulewne deszcze, uderzenia piorunów, gradobicie, itp. Z kolei przez długotrwała chorobę należy rozumieć chorobę wymagającą długotrwałego leczenia w sposób stały lub przez długi okres, mającą długotrwały przebieg."

Zobacz też: Kiedy warto outsourcować logistykę e-sklepu?

Dodać również należy, że w przypadku spełnienia przesłanek, określonych w jednym z przedmiotowych zwolnień, opodatkowaniu na zasadach wynikających z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF, podlegać będzie wyłącznie nadwyżka otrzymanych świadczeń ponad kwotę 2 280 zł w danym roku podatkowym.

Tekst: Aleksandra Kołc, Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

  SERES w Polsce. Elektryczny SUV z Chin debiutuje

  SERES w Polsce, czyli nowa marka wkracza nad Wisłę z ofertą wysokiej jakości elektrycznych SUV-ów w atrakcyjnych cenach. Na początek SERES 3.