reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom

Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom

Niektórzy pracodawcy, z uwagi na obowiązywanie wewnętrznych regulaminów bądź kodeksów dobrych praktyk, przyznają swoim emerytowanym, byłym pracownikom różnego rodzaju świadczenia, zarówno o charakterze rzeczowym jak i pieniężnym. Analizując skutki podatkowe przekazania wyżej określonym osobom przysporzeń, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Jak wynika z przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), przychód stanowią otrzymane bądź postawione do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Momentem powstania przychodu jest, co do zasady, moment rzeczywistego otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy lub innych wartości. Ustawa o PDOF rozróżnia uzyskiwane przez podatnika przychody z uwagi na poszczególne ich źródła, wyodrębniając m.in. przychody ze stosunku pracy oraz stosunków pokrewnych, jak również przychody z innych źródeł (art. 10 ust. 1 ustawy o PDOF). Przysporzenia uzyskiwane przez byłych pracowników, pobierających już świadczenia emerytalne, należy rozpatrywać w kategorii przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF. W świetle art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF, od należności uzyskiwanych z tego tytułu przewidziany został zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. W powyższych okolicznościach, zakład pracy przyznający świadczenie zobowiązany jest zasadniczo do pobrania kwot podatku w odpowiedniej wysokości (art. 41 ust. 4 ustawy o PDOF) oraz do przekazania ich na rzecz urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika (zakładu pracy) w terminie do 20 dnia miesiąca następującego, po miesiącu w którym pobrano podatek (art. 42 ust. 1 ustawy o PDOF). Na zakładzie pracy ciążą również obowiązki informacyjne w zakresie wystawienia deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR oraz przesłania deklaracji do ww. urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (art. 42 ust. 1a ustawy o PDOF).

Zwrócić należy jednakże uwagę, że nie każde świadczenie skierowane przez byłego pracodawcę do emerytowanych pracowników generuje powstanie obowiązku zapłaty podatku na gruncie ustawy o PDOF.

Zobacz też: Miejsce świadczenia usługi spedycji

Na podstawie regulacji art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PDOF, ustawodawca zwolnił z opodatkowania świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych (do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł). Zastosowanie ww. zwolnienia wymaga zatem spełnienia następujących przesłanek:

  • osoba otrzymująca świadczenie powinna posiadać status emeryta bądź rencisty,
  • świadczenie powinno wynikać ze stosunku pracy (lub stosunków pokrewnych) uprzednio łączącego tę osobę z zakładem pracy.
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

LSJ HR Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama