reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Miejsce świadczenia usługi spedycji

Miejsce świadczenia usługi spedycji

Polska firma spedycyjna X zawarła umowę o współpracy ze szwajcarską firmą Y, na podstawie której zobowiązała się do opracowywania na życzenie klienta planu dostaw towarów, organizowania przewozu towarów ze Szwajcarii do magazynu nabywcy w Polsce (X zleca transport przewoźnikom lub samodzielnie przewozi towary), kompletowania przesyłek na terenie zakładu Y, przygotowywania dokumentów celnych importowych, odbioru pustych kontenerów itp. W związku powyższym powstała wątpliwość, w jakim państwie powinny zostać opodatkowane VAT ww. świadczenia.

Na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Przy czym, jak stanowi art. 28f ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Zobacz też: Wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski

Należy jednak zauważyć, że przepis ten (tj. 28f ust. 1a pkt 2) odnosi się wyłącznie do usług transportowych. Zgodnie z definicją językową, transport polega na „przewozie ludzi i ładunków różnymi środkami lokomocji”(dostępne przez: http://sjp.pwn.pl/slowniki/transport.html). Umowa przewozu, na podstawie której realizowany jest transport, została zaś zdefiniowana w art. 774 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. W związku z tym, należy przyjąć, że istotą usługi transportowej jest przewiezienie z jednego punktu w inne miejsce.

W analizowanym stanie faktycznym mamy do czynienia z szeregiem świadczeń realizowanych na podstawie umowy o współpracy. Oprócz przewozu towarów (realizowanego samodzielnie przez X lub za pośrednictwem podwykonawców), polska firma zobowiązana jest również do wykonywania innych usług takich jak: opracowywanie planów dostaw, kompletowanie przesyłek, odbiór pustych kontenerów, wypełnianie dokumentacji celnej. W takim przypadku dochodzi więc do kompleksowej usługi związanej z przygotowaniem i zorganizowaniem transportu, w ramach której przewóz towarów jest tylko jednym z elementów składowych. Tym samym, należy uznać, że X realizuje na rzecz Y usługę spedycyjną.

Powyższe znajduje swój wyraz w regulacjach Kodeksu cywilnego, które wskazują na szerszy niż w przypadku transportu, zakres przedmiotowy usługi spedycyjnej. Zgodnie bowiem z art. 794 § 1 ww. ustawy, przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

Biorąc pod uwagę powołaną argumentację należy stwierdzić, że przepis art. 28f ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż dotyczy on wyłącznie usług transportowych. Dlatego też miejsce świadczenia usługi spedycyjnej realizowanej przez firmę X należy ustalić na zasadach ogólnych, tj. według miejsca siedziby usługobiorcy (tu: firmy Y). Przedmiotowa usługa spedycyjna podlega więc opodatkowaniu na terytorium Szwajcarii (art. 28b ust.1 ustawy o VAT).

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama