reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Miejsce świadczenia usługi spedycji

Miejsce świadczenia usługi spedycji

Polska firma spedycyjna X zawarła umowę o współpracy ze szwajcarską firmą Y, na podstawie której zobowiązała się do opracowywania na życzenie klienta planu dostaw towarów, organizowania przewozu towarów ze Szwajcarii do magazynu nabywcy w Polsce (X zleca transport przewoźnikom lub samodzielnie przewozi towary), kompletowania przesyłek na terenie zakładu Y, przygotowywania dokumentów celnych importowych, odbioru pustych kontenerów itp. W związku powyższym powstała wątpliwość, w jakim państwie powinny zostać opodatkowane VAT ww. świadczenia.

Na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Przy czym, jak stanowi art. 28f ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Zobacz też: Wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski

Należy jednak zauważyć, że przepis ten (tj. 28f ust. 1a pkt 2) odnosi się wyłącznie do usług transportowych. Zgodnie z definicją językową, transport polega na „przewozie ludzi i ładunków różnymi środkami lokomocji”(dostępne przez: http://sjp.pwn.pl/slowniki/transport.html). Umowa przewozu, na podstawie której realizowany jest transport, została zaś zdefiniowana w art. 774 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. W związku z tym, należy przyjąć, że istotą usługi transportowej jest przewiezienie z jednego punktu w inne miejsce.

W analizowanym stanie faktycznym mamy do czynienia z szeregiem świadczeń realizowanych na podstawie umowy o współpracy. Oprócz przewozu towarów (realizowanego samodzielnie przez X lub za pośrednictwem podwykonawców), polska firma zobowiązana jest również do wykonywania innych usług takich jak: opracowywanie planów dostaw, kompletowanie przesyłek, odbiór pustych kontenerów, wypełnianie dokumentacji celnej. W takim przypadku dochodzi więc do kompleksowej usługi związanej z przygotowaniem i zorganizowaniem transportu, w ramach której przewóz towarów jest tylko jednym z elementów składowych. Tym samym, należy uznać, że X realizuje na rzecz Y usługę spedycyjną.

Powyższe znajduje swój wyraz w regulacjach Kodeksu cywilnego, które wskazują na szerszy niż w przypadku transportu, zakres przedmiotowy usługi spedycyjnej. Zgodnie bowiem z art. 794 § 1 ww. ustawy, przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

Biorąc pod uwagę powołaną argumentację należy stwierdzić, że przepis art. 28f ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż dotyczy on wyłącznie usług transportowych. Dlatego też miejsce świadczenia usługi spedycyjnej realizowanej przez firmę X należy ustalić na zasadach ogólnych, tj. według miejsca siedziby usługobiorcy (tu: firmy Y). Przedmiotowa usługa spedycyjna podlega więc opodatkowaniu na terytorium Szwajcarii (art. 28b ust.1 ustawy o VAT).

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama