| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego

Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego

Zdarza się, że zakup nie dotyczy urządzenia, a w istocie technicznej dokumentacji urządzenia obejmującej instrukcje, katalogi oraz wszelką dokumentację niezbędną dla celów eksploatacyjnych maszyny. Czy jako nabywcy dokumentacji technicznej z zagranicy zachodzi obowiązek do odprowadzenia podatku u źródła?

Zobacz też: Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Odnosząc się do omawianego przypadku dotyczącego nabycia dokumentacji technicznej wraz z nabyciem praw do korzystania z dokumentacji w postaci licencji oraz praw do wykonywania osobistych praw autorskich i praw pochodnych, należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję danych elementów i ich wzajemne zależności oraz ewentualnie na możliwość wyodrębnienia kwot  przypadających na poszczególne świadczenia. Mogłoby się wydawać, że nabycie dokumentacji stanowi główny element umowy, jednakże stwierdzić należy, iż pozostałym elementom nie można przypisać charakteru ubocznego ani tym bardziej znikomego. Przede wszystkim zakup samej dokumentacji bez prawa do korzystania z niej nie spełniłby celu, dla którego dokonuje się zakupu tego typu dokumentacji, tj. prawidłowego wykorzystania w celu eksploatacji urządzenia przemysłowego. Z racjonalnego punktu widzenia należy zatem odrzucić koncepcję rozdziału kwot za poszczególne świadczenia,  gdyż te stanowią kompleksowy przedmiot umowy, a po dokonaniu rozbicia na jednostkowe elementy, nie mają większego znaczenia dla nabywcy. Wobec czego, jeżeli wynikającymi z umowy świadczeniami wiodącymi są świadczenia co do których przepisy podatkowe nakazują potrącić podatek u źródła, całe wynagrodzenie powinno zostać opodatkowane tym podatkiem. Nie mniej jednak, można wykluczyć możliwości obrony odmiennego stanowiska w sytuacji posiadania przez wypłacającego dokumentów określających wartość poszczególnych elementów składających się na przedmiot umowy, co pozwalałoby na uwzględnienie podatku u źródła tylko wobec części świadczeń umownych. Jednakże takie postępowanie obarczone jest ryzykiem zakwestionowania przez organ podatkowy dokonanych w ten sposób rozliczeń.

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK