| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

W jaki sposób Spółka powinna rozliczyć rabat na gruncie podatku VAT w przypadku importu usług?

Spółka świadczy usługi spedycyjne, w tym w spedycji międzynarodowej w ramach UE. Spółka korzysta z usług zagranicznych podwykonawców. W dniu 16.5.2014 niemiecki podwykonawca dokonał świadczenia na rzecz spółki usługi transportowej. Dostawca wystawił i dostarczył spółce w dniu 17.5.2014 r. fakturę bez naliczonego podatku VAT w kwocie wyrażonej w euro. Spółka rozpoznała import usług w rozliczeniu za maj 2014 r. W rozliczeniu za ten sam okres Spółka odliczyła podatek naliczony z tytułu importu usług. Spółka dokonała przeliczenia na złotówki kwoty wyrażonej na fakturze w oparciu o kurs ogłoszony przez NBP z dnia 15.5.2014 r. (był to ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego). W dniu 12.9.2014 r. Spółka otrzymała od niemieckiego kontrahenta fakturę korygującą obniżającą należność za usługę transportową z powodu udzielonego rabatu. Na fakturze widnieje data wystawienia 14.8.2014 r.

W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość w jaki sposób Spółka powinna rozliczyć na gruncie podatku VAT wskazany rabat?

Zobacz też: Na zimę stosować węższe opony?

Obowiązek dokonania korekty podatku VAT w przypadku udzielenia rabatu wynika z  ar. 29 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT).  Zgodnie z tym przepisem, podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen. Powyższa regulacja ma zastosowanie także w przypadku importu usług. Oznacza to, że nabywca usługi od zagranicznego usługodawcy (będący podatnikiem z tytułu importu usług) powinien w sytuacji udzielenia mu rabatu dokonać zmniejszenia podstawy opodatkowania. Pozwoli mu to na obniżenie podatku należnego od tej transakcji.

Przepisy ustawy o VAT nie precyzują w rozliczeniu za jaki okres należy dokonać takiej korekty. Należy jednakże uznać, że skorygowanie podatku należnego powinno być dokonane na bieżąco, czyli w rozliczeniu za okres, w którym doszło do udzielenia rabatu. Oznacza to brak konieczności dokonywania korekty deklaracji podatkowej, w której wykazano pierwotną transakcję. Podkreślić bowiem należy, że udzielenie rabatu posprzedażowego jest okolicznością, która wystąpiła po dokonaniu pierwotnego rozliczenia importu usług. Skoro więc, okoliczność ta wystąpiła w okresie późniejszym niż sama transakcja opodatkowana (świadczenie usług), to nie trzeba korygować pierwotnego rozliczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »