| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

W jaki sposób Spółka powinna rozliczyć rabat na gruncie podatku VAT w przypadku importu usług?

Należy przy tym uznać, że właściwym okresem do rozliczenia korekty jest okres, w którym Spółka otrzymała od niemieckiego kontrahenta fakturę korygującą. Otrzymanie faktury korygującej potwierdza udzielenie rabatu. Dopiero więc z tą chwilą można uznać, że Spółka może udowodnić zdarzenie uprawniające do korekty (którym jest udzielenie rabatu). Sama chwila wystawienia faktury przez niemieckiego kontrahenta nie ma w niniejszym przypadku znaczenia.

Zobacz też: Sposób na zaparowane szyby

Z uwagi na powyższe, Spółka powinna dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała fakturę korygującą, czyli w rozliczeniu za wrzesień 2014 r. Spółka powinna przy tym pamiętać, aby jednocześnie obniżyć podatek naliczony (który w imporcie usług co do zasady jest równy kwocie podatku należnego - art. 86 ust. 2 pkt 4 lit a ustawy o VAT).

Rozliczając pierwotną transakcję importu usług Spółka zastosowała, do przeliczenia na złote kwot wyrażonej na fakturze, kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). Ten sam kurs Spółka powinna zastosować do przeliczenia kwot wykazanych na fakturze korygującej. Zastosowania tego kursu jest uzasadnione tym, że udzielenie rabatu nie jest samodzielną transakcją, ale jest związane z transakcja pierwotną (importem usług). Tym samy należy uznać, że zarówno do pierwotnej, jak i do późniejszego udzielenia rabatu, powinien znaleźć zastosowanie ten sam kurs walutowy.

Reasumują, Spółka powinna ująć przyznany jej rabat w rozliczeniu za wrzesień 2014 r.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK