| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

W jaki sposób Spółka powinna rozliczyć rabat na gruncie podatku VAT w przypadku importu usług?

Należy przy tym uznać, że właściwym okresem do rozliczenia korekty jest okres, w którym Spółka otrzymała od niemieckiego kontrahenta fakturę korygującą. Otrzymanie faktury korygującej potwierdza udzielenie rabatu. Dopiero więc z tą chwilą można uznać, że Spółka może udowodnić zdarzenie uprawniające do korekty (którym jest udzielenie rabatu). Sama chwila wystawienia faktury przez niemieckiego kontrahenta nie ma w niniejszym przypadku znaczenia.

Zobacz też: Sposób na zaparowane szyby

Z uwagi na powyższe, Spółka powinna dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała fakturę korygującą, czyli w rozliczeniu za wrzesień 2014 r. Spółka powinna przy tym pamiętać, aby jednocześnie obniżyć podatek naliczony (który w imporcie usług co do zasady jest równy kwocie podatku należnego - art. 86 ust. 2 pkt 4 lit a ustawy o VAT).

Rozliczając pierwotną transakcję importu usług Spółka zastosowała, do przeliczenia na złote kwot wyrażonej na fakturze, kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). Ten sam kurs Spółka powinna zastosować do przeliczenia kwot wykazanych na fakturze korygującej. Zastosowania tego kursu jest uzasadnione tym, że udzielenie rabatu nie jest samodzielną transakcją, ale jest związane z transakcja pierwotną (importem usług). Tym samy należy uznać, że zarówno do pierwotnej, jak i do późniejszego udzielenia rabatu, powinien znaleźć zastosowanie ten sam kurs walutowy.

Reasumują, Spółka powinna ująć przyznany jej rabat w rozliczeniu za wrzesień 2014 r.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »