REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze trendy w logistyce w 2013 r.

Wózek widłowy RC-40 fot. Still
Wózek widłowy RC-40 fot. Still

REKLAMA

REKLAMA

Jak rok 2013 wpłynął na branżę logistyczną? W którym kierunku rozwijała się branża logistyczna i jakie pojawiły się trendy w roku 2013?

Trudny pod względem ekonomicznym rok 2013 obfitował w interesujące wydarzenia w branży logistycznej. Co zajmowało czołówki branżowych mediów, o czym rozmawiało się na branżowych konferencjach? W mijającym roku dało się wyraźnie oddzielić pięć głównych trendów.

REKLAMA

Presja na ograniczanie kosztów wzmogła innowacyjność - rozkwit hybrydowych wózków

Kwestia oszczędnej eksploatacji była w mijającym roku odmieniana przez wszystkie przypadki. Ze względu na wciąż jeszcze żywy w pamięci kryzys, decydując się na rozbudowę parku maszynowego, inwestorzy myśleli przede wszystkim kategoriami minimalizacji kosztów. Producenci wyszli naprzeciw tym potrzebom, wykorzystując w służbie oszczędności najnowsze technologie. Upowszechniły się i trafiły do seryjnej produkcji wózki o napędzie hybrydowym. Wykorzystują one takie rozwiązania, jak dużej mocy kondensatory gromadzące energię odzyskaną z hamowania i systemy inteligentnego sterowania napędem. Zastosowane technologie pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji o 30%.
Nowe możliwości wpisały się w żywą dyskusję o obniżeniu emisji dwutlenku węgla. Wraz z redukcją spalania, naturalnie zmniejsza się ilość wytwarzanych zanieczyszczeń. Hybrydy będą zapewne zyskiwać więc na znaczeniu w najbliższych latach, gdy wyklarują się polityczno-ekologiczne oczekiwania wobec przemysłu.

Rozkwit na rynku używanych wózków widłowych

Z podobnych przyczyn rośnie również zainteresowanie używanymi maszynami. Jak wynika z raportu Warehouse Monitor, ponad 40% przedsiębiorców wyraziło chęć zakupu odnowionych wózków widłowych, które spełniałyby standardy jakości i bezpieczeństwa. Te nastroje przekładają się na strukturę popytu. - Na każde dwa sprzedawane nowe pojazdy przypada jeden używany – informuje Marco Riewe, Szef Działu Wynajmu i Wózków Używanych STILL GmbH. – Każdego roku liczba odnowionych przez nas wózków widłowych sięga nawet 25 tysięcy – dodaje.
Pozwala to na wyposażenie zakładu w konieczne zasoby w przy znacznie niższych kosztach. Na tym gruncie rozwijały się w 2013r. różnorodne formy finansowania parku maszynowego – od zaliczkowej płatności za roboczogodziny, po wynajem i leasing.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrost zainteresowania wykorzystania technologii mobilnych

W 2013 mogliśmy obserwować również wzrost zainteresowania wykorzystaniem w branży technologii mobilnych. Popularyzacja tabletów i smartfonów skłoniła producentów rozwiązań intralogistycznych do wykorzystania potencjału tych urządzeń.
W branżowych konkursach doceniano aplikacje zarządzania flotą, pozwalające na zautomatyzowany monitoring eksploatacji poszczególnych maszyn i optymalizację ich użytkowania. Powstały również programy, dzięki którym można na bieżąco sprawdzać stan techniczny wózka i w razie potrzeby informować o nim serwisantów.
Godnym odnotowania sposobem wykorzystania tabletów są również programy wspomagające sprzedaż. Przykładem może być nagrodzona w konkursie Red Dot Best of the Best aplikacja umożliwiająca wyszukiwanie dopasowanych do potrzeb użytkownika pojazdów i zapoznanie się z ich parametrami technicznymi. Za jej pośrednictwem dostępne są dotyczące wózków materiały interaktywne oraz wizualizacje wnętrza kabiny operatora.

Wzrost znaczenia systemów identyfikacji radiowej

Obok powyższych, jednym z najważniejszych trendów wymienianych podczas Hamburg Intralogistics Summit był wzrost popularności technologii RFID. Poświęcony był jej również cały blok podczas V Ogólnopolskiego Kongresu Magazynowania i Logistyki Modern Warehouse.
Dziś systemy identyfikacji radiowej wykorzystywane są jako sposób kierowania pracą inteligentnych wózków – do automatycznego zwalniania w szczególnie niebezpiecznych miejscach czy kontroli ruchu jednokierunkowego. Znajdują zastosowanie również w lokalizowaniu pojazdów i towarów w magazynie, pozwalając na ich śledzenie w czasie rzeczywistym. 

Wzrost inwestycji w branży transportowej

Istnieje kilka przesłanek pozwalających twierdzić, że 2013 był w dla polskiej branży logistycznej bardzo udany. Od kwietnia do listopada nieprzerwanie rósł indeks PMI interpretowany jako wskaźnik koniunktury w przemyśle. Według danych portalu stooq, przez 7 miesięcy wzrósł on z 46,9 do 54,4 punktów, osiągając wartość najwyższą od niemal dwóch lat.
Dodatkowo, jak donosi Puls Biznesu, po 23% spadku sprzedaży opon ciężarowych w 2012r., w mijającym roku mogliśmy obserwować jej stabilny, stopniowy wzrost. Po dziesięciu miesiącach 2013r. dynamika popytu była wyższa o prawie 10% w porównaniu do analogicznego okresu 2012r. Wygląda więc na to, że branża transportowa odmroziła środki na inwestycje.
Rok 2013 upłynął pod znakiem poszukiwania sposobów optymalizacji i obniżenia kosztów eksploatacji. Przyniósł wiele innowacji, ciekawych inspiracji i nadzieję na dalszą poprawy koniunktury. Oby nadchodzący rok był co najmniej równie udany.

Źródło: Materiały prasowe Still

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA