| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Prawo do odstąpienia od umowy

Prawo do odstąpienia od umowy

W jakich przypadkach możemy odstąpić od umowy? Czy można odstąpić od umowy w przypadku nie wykonania usługi w ściśle określonym terminie?

Umowne prawo odstąpienia stanowi pewien wyjątek od zasady trwałości umów. Zgodnie z art. 395 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, Nr 16, poz. 93), można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Warto przyjrzeć się zagadnieniu odstąpienia od umowy, gdyż w praktyce bardzo często postanowienia umowne dotyczące możliwości odstąpienia od umowy są formułowane w sposób błędny. Niewłaściwe sformułowanie prawa do odstąpienia od umowy może skutkować powstaniem stanu niepewności co do związania stron umową i na przykład nieuzasadnionym zaprzestaniem wykonywania umowy przez jedną ze stron.

Zasadniczo, prawo umownego odstąpienia od umowy może zostać zawarte we wszystkich stosunkach zobowiązaniowych. Przypadki, w których nie jest możliwe zawarcie w umowie prawa do odstąpienia, zostały przez ustawodawcę wyraźnie wskazane. Jako przykład można wskazać art. 83 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. 2009, Nr 175, poz. 1361 t.j.), w myśl którego nieważne są postanowienia umowy zastrzegające na wypadek ogłoszenia upadłości zmianę lub rozwiązanie stosunku prawnego, którego stroną jest upadły. Uregulowanie to nie niweczy możliwości wypowiedzenia umowy czy odstąpienia od umowy przed ogłoszeniem upadłości także wtedy, gdy dokonano tego już po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

Pierwszą i podstawowym warunkiem skuteczności zastrzeżenia prawa odstąpienia od umowy jest określenie terminu, w jakim prawo to może zostać wykonane. Przepis art. 395 § 1 Kodeksu cywilnego mówi, że można zastrzec, iż jednej lub obu stronom umowy przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Pojęcie oznaczonego terminu, które pojawia się w tym przepisie należy traktować dość elastycznie, co do sposobu wyznaczenia terminu, a więc nie tylko poprzez wskazanie oznaczonej liczby jednostek czasu czy daty kalendarzowej zamykającej okres, ale także za pomocą określeń przybliżonych np. poprzez wskazanie po wystąpieniu jakiego zdarzenia może ono nastąpić. Przy odstąpieniu od umowy to ostatnie określenie terminu złożenia oświadczenia jest szczególnie uzasadnione, bowiem zwykle to jakieś konkretne zdarzenie np. nierozpoczęcie robót i niekontynuowanie ich pomimo wezwania do tego na piśmie, daje taką możliwość stronie umowy (tak Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 19 lutego 2013 roku w sprawie I ACa 27/13). Nie może być uznane za spełniające wynikające z art. 395 Kodeksu cywilnego wymogi umownego prawa odstąpienia postanowienie umowy, które nie określa terminu do odstąpienia od umowy. Tego rodzaju zapis umowny będzie nieważny na podstawie art. 58 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »