| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Prawo do odstąpienia od umowy

Prawo do odstąpienia od umowy

W jakich przypadkach możemy odstąpić od umowy? Czy można odstąpić od umowy w przypadku nie wykonania usługi w ściśle określonym terminie?

W wypadku zastrzeżenia prawa do odstąpienia od umowy wzajemnej na wypadek nie wykonania zobowiązania w terminie ściśle określonym, źródłem prawa do odstąpienia od umowy jest przepis ustawy - art. 491 Kodeksu cywilnego, a umowa stron odnosi się tylko do jednej z przesłanek wykonania tego prawa, czyli wyznaczenia dłużnikowi dodatkowego terminu na wykonanie zobowiązania i zwalnia wierzyciela z tej czynności, jeżeli strony mocą swej decyzji nadały świadczeniu dłużnika charakter terminowy. Przykładem umowy, w której został określony termin na jej wykonanie dla strony zobowiązanej, może być umowa o roboty budowlane, która z reguły zawiera datę zakończenia robót budowlanych. Inny przykład może stanowić cała grupa umów o wykonanie dzieła polegającego na napisaniu programu komputerowego. Należy zwrócić uwagę, że tego rodzaju umowy również zawierają z reguły termin oddania dzieła dla przyjmującego zamówienie.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy jest jednostronną czynnością prawną, dokonywaną przez uprawnionego w drodze oświadczenia woli składanego drugiej stronie, dla którego wymagana jest forma pisemna zwykła tylko wówczas, jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej lub innej formie szczególnej. Złożenie oświadczenia w sposób dorozumiany nie powinno pozostawiać żadnych wątpliwości co do zamiaru osoby dokonującej tej czynności. Składając oświadczenie o odstąpieniu należy zadbać o to, otrzymać od drugiej strony potwierdzenie otrzymania oświadczenia, bowiem będzie ono skuteczne dopiero od momentu, od którego druga strona mogła się z nim zapoznać. Jeżeli oświadczenie o odstąpieniu od umowy jest składane przez osobę prawną, (przykładowo przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), bezwzględnie należy zadbać o to, aby oświadczenie w przedmiocie odstąpienia od umowy zostało złożone zgodnie z wymogami reprezentacji.

Skuteczne odstąpienie od umowy kształtuje nowy stan prawny między stronami w ten sposób, że od chwili jego złożenia umowa wzajemna przestaje wiązać a strony nie są już obustronnie wobec siebie zobowiązane do świadczeń przewidzianych w umowie, a to co ewentualnie świadczyły już wcześniej, podlega zwrotowi. Jeżeli umowa została już wykonana choćby częściowo, zachodzi konieczność uregulowania sytuacji stron - zwłaszcza rozliczenia się ze spełnionych świadczeń.

Artykuł przygotowany przez ekspertów ECDDP Sp. z o. o.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK