| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?

Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?

Czy koszty transportu związanego z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru powinny być włączone w podstawę opodatkowania tej dostawy? Jak prawidłowo udokumentować oraz zdeklarować wartość nabytych usług transportowych dla celów WDT? Co w przypadku ujęcia w odrębnych pozycjach faktury towarów i kosztów ich transportu?

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na argumentację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wyrażoną w interpretacji z dnia 23 maja 2008 r. (sygn. IPPPI-443-496/08-2/JB), który uznał że: „bez znaczenia dla sposobu opodatkowania usługi transportowej pozostaje fakt, czy usługa transportu jest ujmowana w jednej pozycji faktury, czy też w dwóch pozycjach faktury: jako dostawa towaru i jako świadczenie usługi z nią związanej. W sytuacji bowiem wykazania tego świadczenia w dwóch pozycjach faktury podstawą opodatkowania i tak będzie suma kwot wykazanych przez Spółkę na fakturze - należna za dostawę towarów i za usługę transportową”.

Koszty transportu

Reasumując powyższe, mimo iż w przedstawionym stanie faktycznym Spółka XYZ wyodrębniła na fakturze koszty transportu od towarów będących przedmiotem dostawy, to nie zmienia faktu, że koszty te pozostają nierozerwalnie związane z dokonaną transakcją wewnątrzwspólnotową. Konsekwentnie, ww. czynności należało potraktować całościowo - jako WDT opodatkowaną wg zasad właściwych dla dostawy towarów. Tym samym, zdaniem Autora, skoro Spółka XYZ uznała, że usługa transportowa jest świadczeniem pomocniczym wobec wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – to prawidłowo rozliczyła i udokumentowała ww. transakcję.

Na marginesie warto wskazać na odmienne (w ocenie Autora - chybione) stanowisko organów podatkowych, w których uzależniono możliwość potraktowania transportu jako świadczenia pomocniczego wobec WDT od wkalkulowania kosztów przewozu w cenę jednostkową towaru (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.02.2010 r., sygn. IBPP3/443-95/10/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.02.2012 r., sygn. ILPP4/443-728/11-5/BA ).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK