REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki jest status dokumentów transportowych FIATA?

Ewa Krysztofiuk
Jakie są korzyści ze stosowania dokumentó FIATA
Jakie są korzyści ze stosowania dokumentó FIATA
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest FIATA? Jakie są korzyści z przynależności do organizacji oraz stosowania procedur i dokumentów.

Stosowanie przez spedytorów dokumentów sygnowanych przez FIATA (International Federation of Freight Forwarders Associations) zwiększa pewność obrotu, jak i bezpieczeństwo nadanych do spedycji przez klientów spedytorów towarów. Ponadto klient spedytora posługującego się dokumentami FIATA ma z góry zapewnioną gwarancję ochrony dochodzenia roszczeń związanych ze szkodami powstałymi w transporcie, jak i związanych z samym towarem, określoną w regulacjach FIATA dotyczących poszczególnych rodzajów dokumentów stosowanych przez spedytora.

REKLAMA

Dokumentami opracowanymi przez FIATA są: FCR, FBL, FCT, FWB, FWR, SDT, SIC i FFL. Wystawiać te dokumenty i używać ich mogą jedynie członkowie organizacji wchodzących w skład FIATA, w szczególności spedytorzy należący do takich organizacji i skupieni w FIATA.

Spedycja: Co to jest FCR?

REKLAMA

Forwarders Certificate of Receipt - spedytorskie zaświadczenie przejęcia towaru. Powstało w wyniku prac FIATA w 1955 r. FCR jest spedytorskim certyfikatem przekazania ładunku. Certyfikat ten wystawia spedytor. Poprzez wystawienie certyfikatu spedytor potwierdza, że przejął opisany w dokumencie konkretny ładunek z towarem, z nieodwołalnym poleceniem doręczenia go określonemu w nim odbiorcy lub oddania go do jego dyspozycji. Unieważnienie FCR jest możliwe tylko w przypadku gdy spedytorowi zostanie zwrócony oryginalny dokument FCR i pod warunkiem że spedytor ma sposobność dokonania odpowiednich operacji związanych z ładunkiem.

FCR ma status dokumentu niezbywalnego co oznacza że nie można przenosić praw z niego wynikających w drodze indosu. FCR pozwala zbywcy towaru na pobranie od nabywcy płatności za sprzedany towar natychmiast po przekazaniu towaru spedytorowi i uzyskaniu FCR.

Korzyści wynikające ze stosowania FBL

FBL, czyli Negotiable FIATA Multimodal Transport Bill of Lading to zbywalny multimodalny konosament FIATA. Jest to najbardziej popularny dokument transportowy. Dokument FBL umożliwia spedytorowi na występowanie w roli przewoźnika morskiego w przewozach relacji port-port oraz w roli operatora multimodalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spedytor używający FBL FIATA proponuje klientowi możliwość odebrania ładunku w punkcie zaproponowanym przez klienta, poza portem załadunkowym i transport ładunku do jakiegokolwiek miejsca przeznaczenia umiejscowionego także poza portem docelowym. Czynności te są wykonywane na podstawie jednego dokumentu przewozowego. Spedytor uzgadnia z klientem kwotę za cały transport. Co ważne dokument FBL gwarantuje zleceniodawcy zwrot szkód powstałych w transporcie i przeładunków towarów w kwocie i na warunkach ustalonych w klauzulach konosamentowych.

Do czego uprawnia dokument FCT?

FCT, czyli Forwarders Certificate of Transport to spedytorskie zaświadczenie transportowe. Dokument ten ma zastosowanie przede wszystkim w obsłudze przesyłek drobnicowych, gdzie spedytor nadaje do przewozu przy pomocy jednego listu przewozowego lub innego dokumentu transportowego kilka drobnych przesyłek. Co istotne FCT jest dokumentem zbywalnym ponieważ przekazanie towaru może być wykonane tylko po przedstawieniu oryginalnego dokumentu. FCT pokrywa całą trasę przewozu. Należy pamiętać, iż w wyniku wystawienia FCT spedytor nie przejmuje odpowiedzialności za przewoźników i innych podwykonawców zajmujących się przewozem towaru, na który spedytor wystawił dokument FCT.

FIATA SIC

Shippers Intermodal Weight Certification, czyli SIC to certyfikat załadowcy dotyczący wagi towaru w kontenerze. Pełni on głównie funkcję informacyjną. SIC jest certyfikatem załadowcy dotyczącym wagi ładunku w kontenerze. Jest używany przez załadowców wysyłających kontenery do i z USA i w Europie raczej nie występuje.


FIATA SDT

SDT - Shippers Declaration for the Transport of Dengerous Goods opracowany w 1978 r. to deklaracja załadowcy dotycząca przewozu towarów niebezpiecznych. Dokument ten wypełnia załadowca i zawiera on dane na temat niebezpiecznych materiałów. Podczas transportu tego typu materiałów konieczne są informacje na temat specyfiki przewożonego ładunku, jego stopnia szkodliwości, warunków odnoszących się do opakowań, nomenklatury, przechowywania.

Pozostałe dokumenty FIATA

FIATA Warehause Receipt (FWR) to kwit składowy FIATA. Potwierdza przyjęcie towaru na skład i jest także zobowiązaniem do wydania towaru upoważnionemu podmiotowi.
FIATA FFI, czyli FIATA Forwarding Instruction jest to przykładowe zlecenie spedycyjne. Służy ono jako dokument pomocniczy, wskazujący jak powinno wyglądać prawidłowe zlecenie spedycyjne składane spedytorowi. 

FIATA FWB, czyli FIATA Multimodal Transport Waybill (non negotiable) to multimodalny niezbywalny list przewozowy FIATA.

Organizacja FIATA z siedzibą w Zurychu to Międzynarodowa Federacja Zrzeszeń Spedytorów o globalnym obszarze działania. Zrzesza około 93 narodowe organizacje spedytorów z 84 krajów oraz około 2800 działaczy indywidualnych. Ma przedstawicielstwa w 149 krajach. Do podstawowych zadań organizacji FIATA należy reprezentowanie interesów zawodowych firm spedycyjnych oraz poręczenie profesjonalnego poziomu usług świadczonych przez jej członków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA