| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jaki jest status dokumentów transportowych FIATA?

Jaki jest status dokumentów transportowych FIATA?

Co to jest FIATA? Jakie są korzyści z przynależności do organizacji oraz stosowania procedur i dokumentów.

Stosowanie przez spedytorów dokumentów sygnowanych przez FIATA (International Federation of Freight Forwarders Associations) zwiększa pewność obrotu, jak i bezpieczeństwo nadanych do spedycji przez klientów spedytorów towarów. Ponadto klient spedytora posługującego się dokumentami FIATA ma z góry zapewnioną gwarancję ochrony dochodzenia roszczeń związanych ze szkodami powstałymi w transporcie, jak i związanych z samym towarem, określoną w regulacjach FIATA dotyczących poszczególnych rodzajów dokumentów stosowanych przez spedytora.

Dokumentami opracowanymi przez FIATA są: FCR, FBL, FCT, FWB, FWR, SDT, SIC i FFL. Wystawiać te dokumenty i używać ich mogą jedynie członkowie organizacji wchodzących w skład FIATA, w szczególności spedytorzy należący do takich organizacji i skupieni w FIATA.

Spedycja: Co to jest FCR?

Forwarders Certificate of Receipt - spedytorskie zaświadczenie przejęcia towaru. Powstało w wyniku prac FIATA w 1955 r. FCR jest spedytorskim certyfikatem przekazania ładunku. Certyfikat ten wystawia spedytor. Poprzez wystawienie certyfikatu spedytor potwierdza, że przejął opisany w dokumencie konkretny ładunek z towarem, z nieodwołalnym poleceniem doręczenia go określonemu w nim odbiorcy lub oddania go do jego dyspozycji. Unieważnienie FCR jest możliwe tylko w przypadku gdy spedytorowi zostanie zwrócony oryginalny dokument FCR i pod warunkiem że spedytor ma sposobność dokonania odpowiednich operacji związanych z ładunkiem.

FCR ma status dokumentu niezbywalnego co oznacza że nie można przenosić praw z niego wynikających w drodze indosu. FCR pozwala zbywcy towaru na pobranie od nabywcy płatności za sprzedany towar natychmiast po przekazaniu towaru spedytorowi i uzyskaniu FCR.

Korzyści wynikające ze stosowania FBL

FBL, czyli Negotiable FIATA Multimodal Transport Bill of Lading to zbywalny multimodalny konosament FIATA. Jest to najbardziej popularny dokument transportowy. Dokument FBL umożliwia spedytorowi na występowanie w roli przewoźnika morskiego w przewozach relacji port-port oraz w roli operatora multimodalnego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »