| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jaki jest status dokumentów transportowych FIATA?

Jaki jest status dokumentów transportowych FIATA?

Co to jest FIATA? Jakie są korzyści z przynależności do organizacji oraz stosowania procedur i dokumentów.

Spedytor używający FBL FIATA proponuje klientowi możliwość odebrania ładunku w punkcie zaproponowanym przez klienta, poza portem załadunkowym i transport ładunku do jakiegokolwiek miejsca przeznaczenia umiejscowionego także poza portem docelowym. Czynności te są wykonywane na podstawie jednego dokumentu przewozowego. Spedytor uzgadnia z klientem kwotę za cały transport. Co ważne dokument FBL gwarantuje zleceniodawcy zwrot szkód powstałych w transporcie i przeładunków towarów w kwocie i na warunkach ustalonych w klauzulach konosamentowych.

Do czego uprawnia dokument FCT?

FCT, czyli Forwarders Certificate of Transport to spedytorskie zaświadczenie transportowe. Dokument ten ma zastosowanie przede wszystkim w obsłudze przesyłek drobnicowych, gdzie spedytor nadaje do przewozu przy pomocy jednego listu przewozowego lub innego dokumentu transportowego kilka drobnych przesyłek. Co istotne FCT jest dokumentem zbywalnym ponieważ przekazanie towaru może być wykonane tylko po przedstawieniu oryginalnego dokumentu. FCT pokrywa całą trasę przewozu. Należy pamiętać, iż w wyniku wystawienia FCT spedytor nie przejmuje odpowiedzialności za przewoźników i innych podwykonawców zajmujących się przewozem towaru, na który spedytor wystawił dokument FCT.

FIATA SIC

Shippers Intermodal Weight Certification, czyli SIC to certyfikat załadowcy dotyczący wagi towaru w kontenerze. Pełni on głównie funkcję informacyjną. SIC jest certyfikatem załadowcy dotyczącym wagi ładunku w kontenerze. Jest używany przez załadowców wysyłających kontenery do i z USA i w Europie raczej nie występuje.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »