Kategorie

Korzyści z odprawy w procedurze uproszczonej

Monika Olesińska
ShutterStock
Coraz większe zainteresowanie klientów usługami celnymi, które mają na celu odformalizowanie i skrócenie czasu odprawy, wymusza na operatorach logistycznych poszukiwanie nowych i niestandardowych rozwiązań celnych. Aby sprostać rosnącym potrzebom rynku, firmy logistyczne obok tradycyjnych usług celnych, oferują możliwości odprawy z zastosowaniem procedury uproszczonej.

Rozwiązanie to oznacza dla klientów uproszczenie formalności celnych, skrócenie czasu obsługi oraz oszczędność finansową. Przy zastosowaniu procedury uproszczonej, nie ma konieczności przedstawiania towaru w urzędzie celnym, a przesyłka może być przechowywana w miejscu wyznaczonym i zatwierdzonym przez organ celny, np. na terenie działalności DHL Global Forwarding. Natomiast komunikacja z urzędem celnym odbywa się w tym wypadku poprzez informatyczne systemy służby celnej.

Mniej formalności

Reklama

Decyzję o zwolnieniu bądź kontroli towaru podejmuje urząd celny w ściśle określonym w pozwoleniu czasie, w praktyce od 15 minut do maksymalnie 1 godziny, natomiast dokumentem, który potwierdza dokonanie zgłoszenia celnego jest wpis do rejestru (dokument SAD lub PZC są uzupełnieniem wpisu i stanowią z nim integralną całość).

W przeciwieństwie do standardowej odprawy celnej, gdzie większość czynności związanych z obsługą spoczywa na celniku, w procedurze uproszczonej obowiązki te przechodzą na agenta celnego.

Odprawa celna w procedurze uproszczonej pozwala również na stosowanie odroczonego VAT-u. Tym samym stwarza możliwość rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracjach podatkowych bez konieczności fizycznego wpłacania podatku na rachunek organów celnych w momencie odprawy. Na przykład DHL GF posiada zezwolenie na stosowanie procedury zarówno we frachcie morskim jak i lotniczym, co dotyczy wszystkich agencji celnych firmy tj. w Gdyni, Gdańsku, Łodzi, Piasecznie, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.

Odprawa przed przybyciem umożliwia nie tylko bezgotówkowe rozliczenie podatku VAT z tytułu importu towarów, ale również zminimalizowanie łącznych kosztów transportu, poprzez wyeliminowanie postojów, kosztów składowania oraz kosztów parkingowych. Poza tym ograniczenie udziału urzędu celnego na rzecz agenta celnego, umożliwia odbiurokratyzowanie odpraw celnych.

Procedura uproszczona w praktyce

Reklama

Korzystanie z odprawy w procedurze uproszczonej wymaga zastosowania upoważnienia o charakterze pośrednim, na podstawie którego operator logistyczny staje się reprezentantem klienta przed organami celnymi. Dla firmy logistycznej upoważnienie to oznacza solidarną odpowiedzialność z klientem i jest wymogiem formalnym do stosowania procedury uproszczonej z odroczonym VAT-em.

Obok pełnomocnictwa pośredniego, przedsiębiorca zobowiązuje się do złożenia pisemnego zawiadomienia o zamiarze rozpoczęcia i zakończenia rozliczania podatku z tytułu importu do Naczelnika Urzędu Celnego (właściwego dla miejsca gdzie zgłaszane będą towary) i Urzędu Skarbowego (właściwego dla siedziby podmiotu) oraz dostarczenie do DGF kopii potwierdzenia złożenia takiego zawiadomienia. 

Poza tym niezbędne jest złożenie zaświadczeń do Naczelnika Urzędu Celnego o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie, wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz potwierdzenia zarejestrowania przedsiębiorcy jako podatnika czynnego VAT (zamiast zaświadczenia wystarczy oświadczenie pod odpowiedzialnością karną wynikające z art. 233 KK).

Do końca 2011 roku procedura uproszczoną nie powinny być objęte takie towary jak: wyroby akcyzowe (np. paliwa, wyroby alkoholowe, wyroby tytoniowe, elementy wyposażenia kasyn, automaty do gier hazardowych, itp.), towary strategiczne (towary podwójnego zastosowania i uzbrojenie) oraz towary objęte karnetem ATA.

Poza tym nie mogły być odprawiane towary objęte załącznikiem nr I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, jeśli ich przywóz lub wywóz był uzależniony od przedstawienia pozwolenia, towary przywożone w ramach kontyngentu taryfowego wykorzystywanego zgodnie z porządkiem chronologicznym przyjmowania zgłoszeń celnych oraz towary korzystające ze zwolnienia z należności celnych przywozowych.

Tegoroczne zmiany przepisów, umożliwiają stosowanie procedury uproszczonej w przypadku wszystkich typów towarów. Niektóre firmy tak jak np. DHL Global Forwarding nie może jej stosować w przypadku odprawy alkoholu etylowego i paliw silnikowych, ale firma uzyskała pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej dla towarów strategicznych.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.