| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej i nadawcy towaru za przesyłkę

Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej i nadawcy towaru za przesyłkę

Za co odpowiada agencja celna? Co w sytuacji, gdy towar nie może przekroczyć granicy z powodu braku znaków CE? Dowiedz się jak uniknąć problemów.

Agencja celna przede wszystkim zajmuje się występowaniem w imieniu klientów przed urzędem celnym. Do podstawowych obowiązków agencji celnej należy dokonywanie zgłoszeń celnych, przygotowanie dokumentacji do odpraw eksportowych lub importowych, deklaracji INTRASTAT lub deklaracji związanych z podatkiem akcyzowym. Agencja celna oblicza i wykazuje w zgłoszeniu celnym kwotę należności przywozowych lub wywozowych.

Za co dopowiada agencja celna?

Czynności dokonane przez przedstawiciela (agencję celną) w granicach upoważnienia pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla osoby, która go ustanowiła.
Podstawową zasadą jest, iż nadawca jest zobowiązany zapewnić, aby wysyłane towary mogły być wwiezione do kraju przeznaczenia. Agencja celna odpowiada za właściwą dokumentację celną przesyłki, składaną do właściwego urzędu celnego. Agencja powinna sprawdzić, czy przewożone towary, objęte cłem powinny posiadać druki znaków CE na towarze. W przypadku, gdy taki wymóg nie jest spełniony co do określonej partii towarów, agencja celna powinna poinformować o tym klienta, na którym ciąży obowiązek uzyskania odpowiednich certyfikatów CE na dany towar.

Co powinien wiedzieć nadawca?

Jeśli klienta nie uzyska stosowanych dokumentów wymaganych do dokonania odprawy celnej może wystąpić do urzędu celnego, w którym zostało dokonane zgłoszenie celne o unieważnienie zgłoszenia celnego i zwrot towaru. W przypadku unieważnienia zgłoszenia celnego na wniosek zgłaszającego, organ celny wskazuje przyczyny unieważnienia, w formie pisemnej lub elektronicznej.
W celu uregulowania sytuacji towarów innych niż będące przedmiotem zakazów lub ograniczeń organ celny może również zająć towar i wystąpić o orzeczenie jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa, chyba że przepisy prawa celnego stanowią inaczej.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK