reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Czy opłaca się korzystać z raportów płacowych?

Czy opłaca się korzystać z raportów płacowych?

Wśród firm, które biorą udział w raportach wynagrodzeń jest coraz więcej firm małej i średniej wielkości, a nie tylko duże korporacje. Polscy pracodawcy coraz częściej przyznają, że praktyka „płacić jak najmniej” nie jest jedynym lekiem na oszczędności i niekoniecznie wspiera rozwój firmy.

Jak zatem korzystać z benchmarkingu wynagrodzeń i dlaczego warto brać udział w badaniu wynagrodzeń? Dzięki temu można zarządzać wynagrodzeniami w oparciu o dostępne dane rynkowe oraz branżowe i regionalne benchmarki. 

- Firmę CAT Polska można zaliczyć do firm logistycznych średniej wielkości, w której zatrudniamy około 130 pracowników etatowych. Raporty płacowe zamawiamy od co najmniej 10 lat, gdyż towarzyszą nam one praktycznie na co dzień. Raport jest dla nas niezbędnym narzędziem w prowadzeniu odpowiedzialnej polityki personalnej. Pozwala na porównanie się z innymi firmami oraz zaplanowanie optymalnego budżetu płac, co w obecnej bardzo dynamicznej sytuacji rynkowej ma szczególnie duże znaczenie - mówi Iwona Orzechowska HR manager CAT Polska.

Dzięki raportom płacowym jest lepsza możliwość porównywania i ustalania wysokości wynagrodzeń, modyfikacji polityki płacowej, planowania wysokości podwyżek, ustalania stawek dla nowych pracowników, a także do negocjacji płacowych i prezentowania poziomu wynagrodzeń przed zarządem, zwłaszcza jeśli znajduje się zagranicą. Raporty płacowe dają możliwość porównania się z innymi na rynku i ocenę zewnętrznej konkurencyjności stawek płac. 

- Dzięki wiedzy o danych płacowych możemy dostosować poziom wynagrodzeń oraz zakres benefitów do tego, co oferuje rynek. W naszej branży bardzo ważne jest, aby zatrzymać w swoich strukturach kluczowych pracowników, dlatego też raporty płacowe dają wiedzę, która jest niezbędna, aby unikać przepłacania ale również tego, aby nie płacić za mało. Jest to bardzo ważne, gdyż wynagrodzenia są istotnym składnikiem kosztów operacyjnych firmy, a dzięki raportom możemy te koszty optymalizować wyjaśnia Iwona Orzechowska z CAT Polska.

Badanie wynagrodzeń powinno być zatem wpisane w strategię każdej każdej firmy, w której management myśli o rozwoju kadr kategoriami biznesowymi. Korzyści z prawidłowej analizy wynagrodzeń są ogromne i dają podstawę do wielu innych analiz biznesowych.

- Firma, która definiuje w swojej strategii personalnej politykę wynagrodzeń powinna mieć solidne podstawy do realizacji polityki HR. Pomijam oczywiście sytuację, kiedy w strategii firmy akceptowalna jest wysoka fluktuacja - mówi Barbara Szczepańska HR manager Havi Logistics.
Być może takie analizy są najlepsze dla „twardych” sektorów – bankowości, finansów, ubezpieczeń, ale jak wskazują eksperci od zarządzania zasobami ludzkimi, to błędne przekonanie. Raporty płacowe dostarczane przez profesjonalne firmy są niezbędnym narzędziem do realizacji polityki wynagradzania niezależnie od branży.

Więcej na stronie: www.pracujwlogistyce.pl

Przeciętne wynagrodzenie w TSL

Przeciętne wynagrodzenie całkowite pracownika TSL wzrosło do poziomu 4200 zł brutto (dla porównania: przeciętne wynagrodzenie brutto wg GUS za II półrocze w sektorze transportu i gospodarki magazynowej wyniosło 3340 a przeciętne wynagrodzenie ogółem wg GUS w III kwartale 2011 r. wyniosło 3416*). Najlepiej zarabiającą grupą spośród przebadanych pracowników są menedżerowie, otrzymujący średnie wynagrodzenie na poziomie 9130 zł. Pracownicy operacyjni mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie na poziomie 2870 zł a doświadczeni specjaliści w branży zarabiają dzisiaj 5600 zł.

(źr. Raport HRM partners S.A. - Rynkowa analiza wynagrodzeń, 2011/2012)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama