| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Czy zlecenie spedycyjne jest umową?

Czy zlecenie spedycyjne jest umową?

Zlecenie spedycyjne należy traktować jako formę umowy. Każde takie zlecenie powinno zawierać informacje niezbędne do prawidłowej realizacji zadania transportowego tj.: adres załadunku i rozładunku, a także ich dokładną datę i godzinę.

W przypadku transportu międzynarodowego ważnym jest podanie wartości towaru. W transporcie międzynarodowym tą odpowiedzialność określa konwencja CMR i ogranicza ją do kwoty 8,33 SDR za rzeczywisty kilogram wagi ładunku. Jeżeli wartość towaru przewyższa wskazane w CMR ograniczenie, a nie została wpisana w zlecenie bądź w list przewozowy, reklamacja Klienta zostanie ograniczona do 8,33 SDR za rzeczywisty kilogram wagi ładunku.

Jaka jest różnica między zleceniem spedycyjnym a transportowym

Warto w tym miejscu zaznaczyć różnicę między zleceniem transportowym a zleceniem spedycyjnym. Różnica dotyczy m.in. odpowiedzialności. Przy zleceniu spedycyjnym odpowiedzialność spedytora jest ograniczona. Spedytor nie odpowiada za przewoźników i dalszych spedytorów, którymi posłużył się do realizacji zlecenia, jeśli nie ponosi winy w ich wyborze (799 k.c.). Spedytor może sam dokonać przewozu, wtedy jednak ma prawa i obowiązki przewoźnika. Ze zleceniem transportowym związana jest odpowiedzialność przewoźnika. Pierwszy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za czyny i pomyłki każdej następnej osoby, z której usług korzystał przy wykonywaniu przewozu.

W Polsce większość zleceń spedycyjnych jest w rzeczywistości zleceniami transportowymi, gdyż zlecenia dotyczą tylko przewozu, dlatego też nagłówek „zlecenie spedycyjne” nie ma tu znaczenia. Poza samym przewozem spedycja obejmuje usługi dodatkowe jak opakowania towaru, sztauowania itd.

Przekazując zlecenie spedycji należy zwrócić uwagę na ograniczenia odpowiedzialności jakie wskazuje większość firm.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK