REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy poświadczone zgłoszenie celne (PZC) uprawnia do preferencyjnej stawki VAT 0%?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
Agnieszka Pabiańska
Kiedy przewoźnik może zastosować preferencyjną stawkę VAT?
Kiedy przewoźnik może zastosować preferencyjną stawkę VAT?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W jakich okolicznościach przewoźnik świadczący usługi międzynarodowego transportu towarów może zastosować 0 proc. stawkę VAT? Jakie dokumenty są wymagane. Jakie przepisy regulują tę kwestię?

Przewoźnik świadczący usługi międzynarodowego transportu towarów (w ramach dokonanego przez usługodawcę importu towarów) stosował preferencyjną 0% stawkę podatku VAT, gdy kontrahent przekazał mu kopię dokumentu SAD (z którego treści jednoznacznie wynikał fakt wliczenia wartości usługi transportowej do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów). Obecnie od kontrahentów otrzymuje jedynie wydruk dokumentu PZC.

REKLAMA

Czy przewoźnik nadal ma prawo stosować 0% stawkę podatku VAT?

Podstawowa stawka podatku wynosi 23%. Jednakże zarówno w treści samej ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział pewnego rodzaju preferencje.

I tak, w myśl art. 83 ust.1 pkt 23 stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Należy zauważyć, że przez usługi te, na mocy art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy VAT rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.

Jednocześnie, dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego stanowią następujące dokumenty:

a) w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim,
  • faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),

b) w przypadku transportu towarów importowanych:

  • ww. dokumenty, a nadto dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów (art. 83 ust. 5, pkt 1-2 ustawy VAT).

Przepisy ustawy VAT nie precyzują w jakiej formie powinien być sporządzony przywołany powyżej dokument celny.


Niemniej, analiza regulacji unijnych prowadzi do wniosku, że polskie podmioty dokonujące obrotu towarowego z państwami niebędącymi członkami UE, mają możliwość wypełniania formalności celnych również przy użyciu elektronicznych technik przetwarzania danych. 

Elektroniczne zgłoszenia celne

REKLAMA

Alternatywę taką stwarza m.in. bezpośrednio skuteczny art. 4a ust. 1 rozporządzenia Komisji nr 2454/93 z 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, Dz. U. UE L z dnia 11 października 1993 r.).

Co więcej, jak wynika z „Instrukcji obsługi i stosowania elektronicznych zgłoszeń celnych w procedurach przywozowych” (dostępnej na stronie www.mf.gov.pl), przedsiębiorcy mają możliwość stosowania elektronicznych zgłoszeń celnych (PZC), bez konieczności dodatkowego przedkładania organom celnym papierowej formy takiego zgłoszenia.

Na takie poświadczenie składa się bowiem: adnotacja urzędu o dacie i czasie przyjęcia zgłoszenia celnego oraz o dacie i czasie zwolnienia towaru, jak również podpis elektroniczny generowany przez system teleinformatyczny.

Powyższe uprawnienie nie oznacza jednak całkowitego wyparcia z obiegu zgłoszeń celnych składanych w formie papierowej na formularzu SAD.

Bowiem do czasu wdrożenia właściwych przepisów unijnych z zakresu prawa celnego ustanawiających obowiązkowe elektroniczne zgłoszenie celne, papierowe wersje odpraw celnych pozostaną jedną z dopuszczalnych form dokonywania zgłoszeń.

Odnosząc powyższe unormowania do przedmiotowego stanu faktycznego uznać należy, że wydruk PZC, przedstawiany przez klientów spółki skutecznie zastępuje kartę 8 zgłoszenia dokonywanego na formularzu SAD.

Tym samym, Spółka świadcząca usługę międzynarodowego transportu towarów importowanych, posiadająca dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy VAT, w tym wydruk PZC (z którego można odczytać wartość usługi transportu wliczonej do podstawy opodatkowania) jest uprawniona do zastosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług 0% .

Analogicznie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 12.01.2012 r. (sygn. IPTPP2/443-658/11-4/JN) uznając, że:

„w sytuacji gdy Wnioskodawca na dowód świadczenia usług transportu towarów wykonywanego w całości na terytorium kraju i stanowiącego część usługi transportu międzynarodowego towarów importowanych, posiada wszystkie niezbędne dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy tj. list przewozowy stosowany w komunikacji międzynarodowej, potwierdzający przekroczenie granicy z państwem trzecim w wyniku dokonanego przewozu, fakturę VAT stwierdzającą wykonanie usługi transportowej oraz dokument „Poświadczone Zgłoszenie Celne” (PZC), jednoznacznie potwierdzający wliczenie wartości usługi transportowej do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, wówczas jest uprawniony do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla przedmiotowej usługi.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA