Kategorie

Analiza dokumentu "Modelowe warunki spedycyjne FIATA"

ShutterStock
Dokument „Modelowe Warunki Spedycyjne FIATA*” („MWS FIATA”) może być zastosowany w relacjach pomiędzy spedytorem a zleceniodawcą. Decydując się na wprowadzenie MWS do umowy spedycji, strony decydują się na wprowadzenie kilku zasad dotyczących odpowiedzialności z tytułu wykonania umowy spedycji.

W części I analizowanego dokumentu wskazano, iż MWS FIATA obowiązują tylko, jeżeli zostaną włączone do umowy spedycji. Definicja usługi spedycyjnej prezentowana tym dokumencie odnosi się do przewozu, konsolidacji, składowania, obsługi, pakowania lub dystrybucji towarów, jak również usług pomocniczych i doradztwa w wyżej wymienionym zakresie.

Reklama

Spedytor nie aranżuje ubezpieczenia, jeśli nie otrzyma w tym względzie wyraźnych instrukcji od klienta. Aranżowane na zlecenie ubezpieczenie podlega zwyczajowym warunkom i wyłączeniom oferowanym w polisach ubezpieczeniowych. Jeśli w czasie wykonywania spedycji zaistnieją przeszkody lub ryzyka, które nie wynikły z błędu lub zaniedbania spedytora, a które zagrażają prawidłowemu przebiegowi usługi, spedytor może odstąpić od jej wykonania.

Spedytor w takim wypadku przekaże towar klientowi w bezpiecznym miejscu i zostanie to uznane za wywiązanie się z obowiązku dostarczenia towaru, a odpowiedzialność spedytora względem towaru wygaśnie. W takim wypadku spedytorowi przysługuje wynagrodzenie za zrealizowaną usługę, a klient pokryje dodatkowe koszty będące skutkiem zaistniałych okoliczności.

Wytyczne klienta wskazują sposób wykonania usługi spedycyjnej. Klient jest zobowiązany przekazać wskazówki najbardziej kompletnie i dokładnie. W przeciwnym wypadku spedytor może na ryzyko i koszt klienta działać w sposób uznany przez siebie za siebie właściwy.

Spedycja: Jaki rodzaj przedstawicielstwa?

Reklama

W części II rozróżniono zakresy odpowiedzialności dla spedytora: jako wykonawcy bezpośredniego (jeśli wykonuje przewóz własnymi środkami transportu, wystawia własny dokument przewozowy lub w sposób oczywisty przyjmuje na siebie odpowiedzialność przewoźnika) oraz wykonawcy pośredniego (jeśli spedytor do realizacji usługi wykorzystuje stronę trzecią – przewoźników, firmy oferujące magazyny, firmy przeładunkowe, zarządy portów lub innych spedytorów).

W pierwszym przypadku spedytor odpowiada za działania i zaniedbania stron trzecich, które zaangażował do realizacji zadania w taki sposób, jakby były to jego działania i zaniedbania. Jego prawa i obowiązki określone są wówczas przez przepisy prawa odnoszące się do danego sposobu transportu oraz powszechnie przyjęte warunki wykonywania danej usługi.


Jeśli spedytor nie występuje jako bezpośredni wykonawca usługi, ponosi odpowiedzialność jedynie w przypadku niepodjęcia racjonalnych działań lub nienależytej staranności, która ujawniła się w trakcie wykonywania usługi. W takim wypadku spedytor zrekompensuje klientowi straty (również straty bezpośrednie finansowe), jakie wynikły w wypadku niedołożenia należytej staranności. Spedytor nie odpowiada za działania i zaniedbania stron trzecich za wyjątkiem faktu niedołożenia należytej staranności w ich wyborze, zleceniu czynności i ich nadzorowaniu ich wykonania.

W artykule 8., który również znajduje się w tej części dokumentu przedstawiono wyłączenia, sposoby określenia wartości towaru, ograniczenia kwotowe odpowiedzialności spedytora, w tym za utratę lub uszkodzenie towaru, opóźnienia oraz inne rodzaje strat.

Spedytor nie będzie odpowiadać w żadnym wypadku za przesyłki wartościowe (m.in. kruszce, monety, pieniądze, kamienie szlachetne) i towary niebezpieczne (w rozumieniu oficjalnych klasyfikacji materiałów niebezpiecznych mogące się stać niebezpiecznymi w trakcie realizacji usługi), jeśli nie zostały zadeklarowane w czasie zawierania umowy, stratę spowodowaną opóźnieniem (chyba że uzgodniono pisemnie inaczej) oraz stratę pośrednią lub będącą dalszym skutkiem.

Zgłaszanie szkód w spedycji

W artykule 9. została określona procedura zgłaszania szkód. Pisemne zawiadomienie określające ogólnie zakres straty lub szkody w towarze powinno być przekazane spedytorowi przez osobę odpowiedzialną do odbioru towaru już w momencie przekazywania towaru.

Jeśli szkoda nie jest zewnętrznie widoczna, przewidziano 6 dni bieżących na jej zgłoszenie. Wszelkie inne straty lub szkody powinny zostać zgłoszone w ciągu 14 dni począwszy od dnia, gdy klient powinien zgłosić ten fakt. Termin przedawnienia określony jest na 9 miesięcy od momentu wydania towaru lub terminu, kiedy powinien zostać wydany lub od czasu, kiedy niewydanie towaru dało klientowi podstawę do traktowania towaru jako utracony.

W III części dokumentu przedstawiono zobowiązania i odpowiedzialności klienta. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności lub ryzyk przy realizacji usługi obowiązuje opisana w części I zasada działania przez spedytora na rzecz klienta przy jednoczesnym pokryciu przez klienta dodatkowych kosztów.

Spedytor ma prawo zastawu na towarze lub dokumentach z nim związanych w związku z należnościami od klienta w jakimkolwiek czasie. Spedytor może wykonywać prawo zastawu w każdy rozsądny sposób, który uzna za słuszny. Zapłata za usługę spedycyjną będzie płacona bez potrąceń lub odroczeń.

FIATA: Czy to konieczne w spedycji?

MWS FIATA obowiązują jedynie w ramach przepisów konwencji międzynarodowych lub prawa krajowego odnoszącego się do usług spedycyjnych. Jeśli nie uzgodniono inaczej działania przeciwko spedytorowi mogą prowadzone w miejscu głównej siedziby spedytora i rozstrzygane będą w kraju, w którym mieści się główna siedziba spedytora.

Dokument MWS FIATA dają odpowiedź na wiele pytań związanych z usługą spedycyjną. W każdym konkretnym przypadku jednak należy dokładnie zapoznać się z ich treścią i zdecydować czy w zakresie realizowanych usług istnieje konieczność wprowadzania MWS FIATA do umowy pomiędzy spedytorem a zleceniodawcą.

* Fiata - założona w Wiedniu w 1926 roku największa organizacja w sektorze usług spedycyjnych - Fédération Internationale des Associations de Transitaires et Assimilés, która skupia narodowe zrzeszenia spedytorów, reprezentujące łącznie około 40 tys. firm spedycyjnych i logistycznych w 150 krajach świata, w tym z Polski (PISiL jest członkiem i przedstawicielem FIATA).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?