REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Analiza dokumentu "Modelowe warunki spedycyjne FIATA"

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dokument „Modelowe Warunki Spedycyjne FIATA*” („MWS FIATA”) może być zastosowany w relacjach pomiędzy spedytorem a zleceniodawcą. Decydując się na wprowadzenie MWS do umowy spedycji, strony decydują się na wprowadzenie kilku zasad dotyczących odpowiedzialności z tytułu wykonania umowy spedycji.

W części I analizowanego dokumentu wskazano, iż MWS FIATA obowiązują tylko, jeżeli zostaną włączone do umowy spedycji. Definicja usługi spedycyjnej prezentowana tym dokumencie odnosi się do przewozu, konsolidacji, składowania, obsługi, pakowania lub dystrybucji towarów, jak również usług pomocniczych i doradztwa w wyżej wymienionym zakresie.

REKLAMA

REKLAMA

Spedytor nie aranżuje ubezpieczenia, jeśli nie otrzyma w tym względzie wyraźnych instrukcji od klienta. Aranżowane na zlecenie ubezpieczenie podlega zwyczajowym warunkom i wyłączeniom oferowanym w polisach ubezpieczeniowych. Jeśli w czasie wykonywania spedycji zaistnieją przeszkody lub ryzyka, które nie wynikły z błędu lub zaniedbania spedytora, a które zagrażają prawidłowemu przebiegowi usługi, spedytor może odstąpić od jej wykonania.

Spedytor w takim wypadku przekaże towar klientowi w bezpiecznym miejscu i zostanie to uznane za wywiązanie się z obowiązku dostarczenia towaru, a odpowiedzialność spedytora względem towaru wygaśnie. W takim wypadku spedytorowi przysługuje wynagrodzenie za zrealizowaną usługę, a klient pokryje dodatkowe koszty będące skutkiem zaistniałych okoliczności.

Wytyczne klienta wskazują sposób wykonania usługi spedycyjnej. Klient jest zobowiązany przekazać wskazówki najbardziej kompletnie i dokładnie. W przeciwnym wypadku spedytor może na ryzyko i koszt klienta działać w sposób uznany przez siebie za siebie właściwy.

Spedycja: Jaki rodzaj przedstawicielstwa?

REKLAMA

W części II rozróżniono zakresy odpowiedzialności dla spedytora: jako wykonawcy bezpośredniego (jeśli wykonuje przewóz własnymi środkami transportu, wystawia własny dokument przewozowy lub w sposób oczywisty przyjmuje na siebie odpowiedzialność przewoźnika) oraz wykonawcy pośredniego (jeśli spedytor do realizacji usługi wykorzystuje stronę trzecią – przewoźników, firmy oferujące magazyny, firmy przeładunkowe, zarządy portów lub innych spedytorów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszym przypadku spedytor odpowiada za działania i zaniedbania stron trzecich, które zaangażował do realizacji zadania w taki sposób, jakby były to jego działania i zaniedbania. Jego prawa i obowiązki określone są wówczas przez przepisy prawa odnoszące się do danego sposobu transportu oraz powszechnie przyjęte warunki wykonywania danej usługi.


Jeśli spedytor nie występuje jako bezpośredni wykonawca usługi, ponosi odpowiedzialność jedynie w przypadku niepodjęcia racjonalnych działań lub nienależytej staranności, która ujawniła się w trakcie wykonywania usługi. W takim wypadku spedytor zrekompensuje klientowi straty (również straty bezpośrednie finansowe), jakie wynikły w wypadku niedołożenia należytej staranności. Spedytor nie odpowiada za działania i zaniedbania stron trzecich za wyjątkiem faktu niedołożenia należytej staranności w ich wyborze, zleceniu czynności i ich nadzorowaniu ich wykonania.

W artykule 8., który również znajduje się w tej części dokumentu przedstawiono wyłączenia, sposoby określenia wartości towaru, ograniczenia kwotowe odpowiedzialności spedytora, w tym za utratę lub uszkodzenie towaru, opóźnienia oraz inne rodzaje strat.

Spedytor nie będzie odpowiadać w żadnym wypadku za przesyłki wartościowe (m.in. kruszce, monety, pieniądze, kamienie szlachetne) i towary niebezpieczne (w rozumieniu oficjalnych klasyfikacji materiałów niebezpiecznych mogące się stać niebezpiecznymi w trakcie realizacji usługi), jeśli nie zostały zadeklarowane w czasie zawierania umowy, stratę spowodowaną opóźnieniem (chyba że uzgodniono pisemnie inaczej) oraz stratę pośrednią lub będącą dalszym skutkiem.

Zgłaszanie szkód w spedycji

W artykule 9. została określona procedura zgłaszania szkód. Pisemne zawiadomienie określające ogólnie zakres straty lub szkody w towarze powinno być przekazane spedytorowi przez osobę odpowiedzialną do odbioru towaru już w momencie przekazywania towaru.

Jeśli szkoda nie jest zewnętrznie widoczna, przewidziano 6 dni bieżących na jej zgłoszenie. Wszelkie inne straty lub szkody powinny zostać zgłoszone w ciągu 14 dni począwszy od dnia, gdy klient powinien zgłosić ten fakt. Termin przedawnienia określony jest na 9 miesięcy od momentu wydania towaru lub terminu, kiedy powinien zostać wydany lub od czasu, kiedy niewydanie towaru dało klientowi podstawę do traktowania towaru jako utracony.

W III części dokumentu przedstawiono zobowiązania i odpowiedzialności klienta. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności lub ryzyk przy realizacji usługi obowiązuje opisana w części I zasada działania przez spedytora na rzecz klienta przy jednoczesnym pokryciu przez klienta dodatkowych kosztów.

Spedytor ma prawo zastawu na towarze lub dokumentach z nim związanych w związku z należnościami od klienta w jakimkolwiek czasie. Spedytor może wykonywać prawo zastawu w każdy rozsądny sposób, który uzna za słuszny. Zapłata za usługę spedycyjną będzie płacona bez potrąceń lub odroczeń.

FIATA: Czy to konieczne w spedycji?

MWS FIATA obowiązują jedynie w ramach przepisów konwencji międzynarodowych lub prawa krajowego odnoszącego się do usług spedycyjnych. Jeśli nie uzgodniono inaczej działania przeciwko spedytorowi mogą prowadzone w miejscu głównej siedziby spedytora i rozstrzygane będą w kraju, w którym mieści się główna siedziba spedytora.

Dokument MWS FIATA dają odpowiedź na wiele pytań związanych z usługą spedycyjną. W każdym konkretnym przypadku jednak należy dokładnie zapoznać się z ich treścią i zdecydować czy w zakresie realizowanych usług istnieje konieczność wprowadzania MWS FIATA do umowy pomiędzy spedytorem a zleceniodawcą.

* Fiata - założona w Wiedniu w 1926 roku największa organizacja w sektorze usług spedycyjnych - Fédération Internationale des Associations de Transitaires et Assimilés, która skupia narodowe zrzeszenia spedytorów, reprezentujące łącznie około 40 tys. firm spedycyjnych i logistycznych w 150 krajach świata, w tym z Polski (PISiL jest członkiem i przedstawicielem FIATA).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA